W poniedziałek 31 maja 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Jej celem jest zwiększenie przepustowości płatnych autostrad. Jedną z najbardziej znaczących zmian, które wprowadza, jest rezygnacja z manualnego poboru opłat, czyli z bramek na autostradach. Zmienić ma to sposób poboru opłat za przejazd – zapewnić ma niezakłócony i płynny przejazd bez konieczności zatrzymywania w Miejscu Poboru Opłat.

Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP:

Ustawa wprowadza także podstawę prawną dla Szefa Krajowej Administracji Skarbowej do poboru opłaty za przejazd autostradą również na odcinkach koncesyjnych. Do wniesienia opłaty za przejazd autostradą zobowiązany będzie właściciel pojazdu, posiadacz pojazdu albo użytkownik pojazdu. Opłatę będzie można wnosić w sposób przewidziany dla opłaty elektronicznej, na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazanych lub za pomocą biletu na jeden przejazd autostradą, lub jej odcinkiem (biletu autostradowego).

Nowela wydłuża także okres przejściowy, kiedy jednocześnie miałyby działać dwa systemy poboru opłat drogowych nowy e-TOLL i stary viaTOLL.