• Nowy system opłat drogowych e-TOLL dotyczy nie tylko takich aut jak pojazdy ciężarowe i autobusy, ale także auta osobowe
  • Od 1 grudnia nie będzie już opcji płatności w kasach na państwowych odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica
  • By zapłacić za przejazd, trzeba będzie skorzystać z urządzeń e-TOLL, aplikacji lub wykupić specjalny e-bilet autostradowy
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Konwencjonalne szlabany i tradycyjne kasy już niebawem znikną z odcinków A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica zarządzanych przez państwo. By zapłacić za przejazd, trzeba będzie skorzystać z urządzeń e-TOLL, aplikacji lub wykupić specjalny e-bilet autostradowy. Obowiązek nowych płatności dotyczy nie tylko kierujących autobusami czy ciężarówkami, ale także kierowców samochodów osobowych.

Począwszy od 1 grudnia 2021 r. podróż państwową autostradą autem osobowym oznacza konieczność wykupienia e-biletu autostradowego (póki co jeszcze niedostępne) lub skorzystania z aplikacji e-TOLL PL dostępnej bezpłatnie w sklepach App Store oraz Google Play. Póki co pewniejszym rozwiązaniem wydaje się niestety kupno biletu. Aplikacja i jej działanie wzbudza bowiem sporo kontrowersji. Nie dość, że nie brakuje skarg od użytkowników, to jeszcze tak złych not dawno nie widziano.

W sklepie Google Play (dla użytkowników telefonów z Android) większość oceniających przyznała najniższą możliwą ocenę (jedna gwiazdka - średnia 1,6 na 5). Użytkownicy telefonów iPhone są jeszcze bardziej niezadowoleni. Nota w App Store to zaledwie 1,3 na 5. Nie brak skarg na proces rejestracji, niebezpieczną obsługę w czasie jazdy, zawieszanie czy niewłaściwe naliczanie opłat oraz problemy z działaniem, gdy w telefonie korzystamy z opcji optymalizacji wykorzystania baterii. W razie problemów z aplikacją zaleca się, by… zjechać z płatnej trasy pierwszym możliwym zjazdem (taką radę składał ekspert z Departamentu Poboru Opłat Drogowych Ministerstwa Finansów).

Prócz zjazdu z płatnej drogi w ciągu 15 minut można skorzystać z innych rozwiązań. Podróż można dalej kontynuować a sam e-bilet autostradowy należy wykupić w ciągu 3 dni po zakończeniu przejazdu. Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z funkcji uzupełnienia przejazdu w IKK (Internetowe Konto Klienta) co najlepiej zrobić po zjeździe na najbliższy MOP przy autostradzie. Wówczas należy określić lokalizację gdzie urządzenie przestało działać i wskazać docelowe miejsce podróży. Tyle wystarczy, by spokojnie kontynuować podróż.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Bilet kupimy z wyprzedzeniem (przewidziano opcję zwrotu, gdy zrezygnujemy z podróży) we wskazanych miejscach. Sęk w tym, że na rządowej stronie etoll.gov.pl póki co widnieje adnotacja „możliwość zakupu dostępna wkrótce”. Brakuje również listy punktów, w których będzie prowadzona sprzedaż biletów. Pozostaje zatem zadowolić się obietnicami, że bilet kupimy poprzez stronę internetową e-TOLL, w aplikacji lub u tzw. partnerów.

Brak biletu oznacza oczywiście stosowną karę w postaci opłaty dodatkowej. Ta zaś wynosi 500 zł. Kolejne 500 zł naliczane jest w sytuacji, gdy zakryto tablice rejestracyjne lub są one nieczytelne (o co łatwo np. podczas zimowych przejazdów czy… orszaków ślubnych). Mandat nakładany jest także wówczas, gdy tablice rejestracyjne znajdują się w innym miejscu niż do tego przeznaczone.

Nietrudno zgadnąć, że obowiązek płatności będzie skrupulatnie kontrolowany. Służby otrzymały bowiem aż 102 nowe radiowozy (osobowe i dostawcze Fordy ze specjalnymi kamerami na dachu) do automatycznej zdalnej kontroli opłat. Dzięki funkcji rozpoznawania tablic rejestracyjnych będzie można szybko sprawdzić, czy dla danego pojazdu wniesiono wymaganą opłatę. Dla kierowców oznacza to tyle, że obędzie się bez stacjonarnej kontroli, gdyż wszelkie działania weryfikacyjne mogą być prowadzone w trakcie jazdy.

Oczywiście kar będzie można uniknąć. Wystarczy np. skorzystać z planowanej opcji deklaracji przejazdu w ciągu 3 dni od podróży. Ponadto w wyjątkowych sytuacjach przejedziemy państwową autostradą bez wniesienia opłaty. Na liście wyjątków wskazano m.in. przypadki takie jak uczestnictwo w akcji ratowniczej czy przewozu lekarstw lub towarów niebezpiecznych.

Ładowanie formularza...