• Trwa przejazd kolejnego konwoju z elementami maszyny TBM. Kolumna porusza się tą samą trasą, którą kilka tygodni temu pokonał pierwszy z trzech konwojów
  • Po zjeździe z autostrady A4 transport przez kilka dni będzie poruszał się autostradą A1, a następnie skręci na drogę ekspresową S8 prowadzącą w kierunku Warszawy
  • Na czas przejazdu transportu niektóre drogi będą zablokowane, w związku z czym GDDKiA zaleca kierowcom korzystanie z tras alternatywnych
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

"Już po raz drugi przez województwo łódzkie prowadzony będzie transport ogromnej maszyny TBM, która ma wydrążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów — Babica w woj. podkarpackim. Transport wjedzie na teren woj. łódzkiego autostradą A1 z woj. śląskiego we wtorek 6 grudnia ok. godz. 5. Godzinę później kolumna pojazdów ma dotrzeć do Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Stobiecko Szlacheckie Wschód i tam będzie miał miejsce pierwszy planowany w Łódzkiem postój" — poinformował w poniedziałek rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi Maciej Zalewski.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Istotną dla kierowców informacją jest to, że konwój będzie się poruszał z prędkością 10-30 km/h i zajmie całą szerokość jezdni. Pierwszego dnia będzie można ominąć go, zjeżdżając na węźle Radomsko na drogę krajową 91 i wracając na autostradę na węźle Kamieńsk.

Konwój z transportem maszyny znowu przejedzie budowanym odcinkiem A1

Kolejny etap przejazdu rozpocznie się również we wtorek, ale wieczorem o godz. 22. Konwój wyruszy z MOP Stobiecko Szlacheckie Wschód i będzie podążał autostradą A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Tej nocy kolumna pojazdów przejedzie przez będący w budowie odcinek A1 Kamieńsk — Piotrków Trybunalski. W tym przypadku nastąpi istotna zmiana w porównaniu z pierwszym transportem.

"W związku z faktem, że wykonawca robót udostępnił na całej długości jezdnię zachodnią, na czas przejazdu ładunku nie będzie zatrzymywany ruch w kierunku Katowic — od MOP-u w Stobiecku Szlacheckim do węzła Kamieńsk ruch z autostrady A1 w kierunku Łodzi będzie kierowany na węźle Radomsko na drogę krajową 91 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Zatem jadący z południa, po dotarciu do węzła Piotrków Trybunalski Wschód, będą mogli kontynuować podróż zarówno drogą ekspresową S8 w kierunku Warszawy, jak również do węzła Piotrków Trybunalski Zachód, na którym to mogą zjechać na autostradę A1 w stronę Łodzi i Gdańska" — wyjaśnił Zalewski.

Z autostrady A1 kolumna pojazdów skieruje się na drogę S8

W nocy z wtorku na środę transport opuści autostradę A1 i ok. godz. 2.45 wjedzie na drogę ekspresową S8 na węźle Piotrków Tryb. Zach., którą ok. godz. 3 dotrze na parking ADR — dla pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne — znajdujący się na 338. kilometrze między węzłami Polichno i Wolbórz.

Trwa przejazd drugiego konwoju z elementami maszyny TBM Foto: GDDKiA
Trwa przejazd drugiego konwoju z elementami maszyny TBM

Tak jak poprzednio zespół pojazdów będzie zajmował całą jezdnię w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Nie będzie możliwości wyprzedzania. Podobnie jak w przypadku węzła Radomsko, jadący w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego ominą konwój, zjeżdżając na węźle Kamieńsk na drogę krajową 91.

Z parkingu ADR na drogę ekspresową S8 transport wyjedzie w środę o godzinie 22. W okolicy MOP Czerniewice, gdzie konwój dotrze ok. godziny 1:00, planowana jest obowiązkowa, 45-minutowa pauza. Po jej zakończeniu przejazd będzie kontynuowany do kolejnego parkingu ADR, który usytuowany jest za węzłem Rawa Mazowiecka Północ w okolicy Chrzczonowic, gdzie ładunek ma dotrzeć tam już w czwartek ok. godz. 5. Ze względu na obowiązujące przepisy, w tym miejscu konieczny będzie dłuższy postój — do piątku 9 grudnia, do godz. 23.

Trwa przejazd drugiego konwoju z elementami maszyny TBM Foto: GDDKiA
Trwa przejazd drugiego konwoju z elementami maszyny TBM

Ruch w kierunku Warszawy po drodze ekspresowej S8 będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10-30 km/h i nie będzie możliwości jego wyprzedzania.

GDDKiA zaleca kierowcom korzystanie z tras alternatywnych

"Należy rozważyć wybór alternatywnej trasy. Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy" — podał rzecznik łódzkiej GDDKiA.

Ostatni etap przejazdu przez Łódzkie nastąpi w piątek ok. godz. 23. Transport opuści parking ADR i skieruje się drogą ekspresową S8 w stronę Warszawy. Przewiduje się, że tuż po północy opuści woj. łódzkie i wjedzie na teren woj. mazowieckiego.

Trwa przejazd drugiego konwoju z elementami maszyny TBM Foto: GDDKiA
Trwa przejazd drugiego konwoju z elementami maszyny TBM

Z piątku na sobotę ruch w kierunku Warszawy będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10-30 km/h. Brak będzie możliwości jego wyprzedzania. Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.

Konwój będzie posiadał specjalistyczne zabezpieczenie, m.in. mobilne tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, pilotów kierujących ruchem oraz asystę policji.

"To największy transport, jaki pojawił się na polskich drogach. Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu" — zaznaczył Zalewski.

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska