Auto Świat Wiadomości Aktualności Kto sprzedał najwięcej samochodów?

Kto sprzedał najwięcej samochodów?

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki

Zmienił się lider światowego rynku motoryzacyjnego. Na czoło powrócili producenci z USA, którzy jako jedyni łącznie przekroczyli granicę 5 milionów

Kto sprzedał najwięcej samochodów?
Auto Świat
Kto sprzedał najwięcej samochodów?

Od stycznia do maja 2011 roku w USA zostało zarejestrowanych 5,26 mln nowych samochodów, co oznacza 9,7 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku. W Chinach sprzedano 4,98 mln samochodów, co oznacza 13,9 proc. wzrost. Po stagnacji na początku roku kraj ten powoli przesuwa się do przodu. Coraz większe znaczenie dla producentów ma Brazylia (1,25 mln) i Rosja (0,99 mln) oraz Indie, a w Europie przodują Niemcy.

Wszystko wskazuje na to, że recesja się kończy, czego najlepszym przykładem jest Rosja, w której sprzedaż wzrosła o 60,2 proc. Natomiast spada sprzedaż w Japonii, co jednak spowodowane jest tragedią związaną z tsunami. Do maja zarejestrowano w tym kraju 1,9 mln aut.

W USA najlepiej sprzedającym się modelem jest Ford F-Series – 264 tys. egz., a na dalszych pozycjach: Chevrolet Silverado – 182,8 tys. i Toyota Camry – 147,5 tys. egzemplarzy. Jednak w czerwcu za Fordem F-Series i Chevroletem Silverado znalazł się Chevrolet Cruz i Malibu.

Na chińskim rynku dominuje marka Volkswagen. Najbardziej ulubionym jest sedan Lavida – 108,6 tys. egz. i Jetta – 99,4 tys. egz. Za tymi modelami plasują się: Buick Excelle, czyl Chevrolet Excelle - 98,5 tisíce. W pierwszej dziesiątce są m.in. BYD F3 i FAW Xiali N-Series, Chevrolet Cruze i Ford Focus. Najlepiej sprzedającym się lekkim pojazdem użytkowym jest Wuling Sunshine – 318 tys. egz.

Na rynku brazylijskim w pierwszej dziesiątce są aż cztery modele Fiata – Uno, Strada, Siena i Palio, ale liderem jest niezmiennie Volkswagen Gol – 131,4 tys. egz. Najwyżej sklasyfikowany Renault to Sandero na 14. pozycji.

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków