Policja z Olsztyna otrzymała zgłoszenie, że na gruntach rolnych i leśnych w gminie Purda zostały wyrzucone śmieci. Niestety, okazało się to prawdą. Wysłane we wskazane miejsce patrole znalazły w sumie kilkaset różnego rodzaju zużytych opon od samochodów ciężarowych i ciągników, a także zbiorniki po paliwie. Opublikowany filmik z oględzin miejsca zdarzenia wręcz szokuje.

Zebrany materiał dowodowy trafił już do prokuratury Olsztyn Południe, która będzie prowadzić postępowanie w sprawie nielegalnego składowania odpadów. Zatrzymano dwie osoby. Według Kodeksu karnego za ten czyn grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Warto się wcześniej zastanowić, zanim zanieczyści się środowisko naturalne.

Co zrobić ze starymi oponami?

Legalnych sposobów jest naprawdę wiele. W dodatku można to zrobić za darmo. Najprościej zostawić stare opony w zakładzie wulkanizacyjnym podczas ich wymiany na nowe. Jeśli stare „gumy” nie są jeszcze w bardzo złym stanie, to można spróbować je sprzedać lub oddać komuś, kto jeszcze je wykorzysta.

Kolejne wyjście to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-i), zlokalizowane na terenach większości gmin. Nieodpłatnie przyjmowana jest tam większość odpadów z gospodarstw domowych, w tym opony pojazdów osobowych, motocykli czy rowerów. Trzeba tylko samodzielnie je dostarczyć w wyznaczonych godzinach. Jeśli mamy czas i miejsce, by przetrzymać zużyte opony, to dobrym pomysłem jest także skorzystanie z lokalnych zbiórek odpadów, organizowanych przez samorządy.

Jeśli chcemy pozbyć się większej ilości opon lub opon od pojazdów ciężarowych, to należy skorzystać z usług centrów utylizacji opon. Po spełnieniu wymaganych warunków, odbiór takich odpadów również będzie darmowy i poświadczony odpowiednim dokumentem.

Starych opon nie wolno palić ani wyrzucać do lasu! Gumowe odpady świetnie nadają się do recyklingu.