Akcja dotyczy wielu modeli: miejskiego hatchbacka Mazda 2, sedana i kombi klasy średniej Mazda 6, SUV-ów CX-7 i CX-9, sportowego coupe RX-8, a także pickupa BT-50. Wszystkie auta, w których może wystąpić usterka, zostały wyprodukowane w latach 2003-2014 w Japonii.

Na czym polega problem? Jak informuje producent: „Stałe wystawienie na działanie wysokiej wilgotności i temperatury może spowodować uszkodzenie obudowy urządzenia napełniającego (inflatora) poduszki powietrznej i nieprawidłowe napełnienie poduszki w przypadku kolizji, przy której konieczne jest jej zadziałanie. Takie uszkodzenie obudowy inflatora może spowodować, że metalowe kawałki uderzą pasażerów pojazdu, powodując obrażenia”.

Metalowe elementy zostaną wystrzelone z duża siłą, więc skutki takiego zdarzenia mogą być bardzo poważne, nawet śmiertelne. Ten sam problem w starszych modelach miały inne japońskie marki samochodowe, korzystające z poduszek powietrznych firmy Takata, które musiały ogłaszać akcje serwisowe (Honda, Nissan, Toyota, Mitsubishi i Subaru). Problem pojawił się też w europejskich markach, np. BMW.

Właściciele pojazdów objętych akcją naprawczą zostaną o niej powiadomieni i poproszeni o umówienie się na wizytę w autoryzowanym serwisie w celu bezpłatnej wymiany wadliwej części. Informacji związanych z kampanią udziela Mazda Motor Logistics Europe Sp. z o.o. oddział w Polsce.