Dla Mercedesa dział pojazdów dostawczych to kura znosząca złote jaja. W I półroczu 2016 firma sprzedała 176 tys. pojazdów (wzrost o 21 proc.). Zysk wyniósł 702 miliony euro. Pojazdy użytkowe Mercedes produkuje w 9 fabrykach na całym świecie.

Sukcesy doraźne i duże zyski skłaniają Mercedesa do inwestycji w auta przyszłości. Właśnie takim vanem przyszłości jest ostatnio zaprezentowany Mercedes Vision Van. To dostawczak już nie XXI, ale XXII wieku!

Konstruktorzy pojazdu wyszli z założenia, że dostawczak przyszłości musi nie tylko przewozić towary, ale być jednocześnie centrum dowodzenia – wybierać optymalną trasę do klienta, skracać czas dostawy, a tam gdzie to możliwe – wykorzystywać drony.

Z tego też powodu w wyposażeniu nowoczesnego vana będą drony, które automatycznie dostarczą przesyłkę pod wskazany adres – co uniezależni czas dostawy od np. korków na ulicach czy nieprzewidzianych przeszkód.

Mercedes w ciągu najbliższych kilku lat zainwestuje pół miliarda euro w badania nad nowoczesnymi vanami. Futurystyczny dostawczak wyposażony jest w urządzenia zapewniające obsługę klientów online, co pozwoli skrócić czas realizacji zamówienia do kilku godzin.

Nowoczesny dostawczak ma oczywiście napęd elektryczny, silnik ma moc 75 kW (102 KM), zasięg do 270 km. Dzięki temu, że pojazd nie emituje szkodliwych substancji i jest bardzo cichy, może być eksploatowany także w strefach zamieszkania oraz w nocy – bez niepokojenia mieszkańców.

Mercedes Vision Van może być również wykorzystany do transportu pasażerów – zarówno w przewozach publicznych, jak i biznesowych. Wyposażony wówczas będzie w rozbudowane systemy multimedialne.