System Carminat TomTom jest dostępny w niemal wszystkich osobowych modelach Renault (z wyjątkiem Modusa, Twingo i Wind), a od początku 2010 r. również we wszystkich modelach dostawczych tej marki.

Na polskim rynku system dostępny jest w modelach: Clio, Megane, Scenic, Laguna, Espace, Koleos i Latitude. W 2009 r. w Polsce sprzedano 2064 samochody Renault z wbudowaną nawigacją Carminat TomTom (9,6 proc. całkowitej sprzedaży aut osobowych i dostawczych). Rok później było ich ponad dwukrotnie więcej - 5363, co stanowiło 22,6 proc. sprzedaży wszystkich aut Renault. W pierwszym półroczu 2011 r. osiągnięto wynik 2780 samochodów (22,5 proc. całkowitej sprzedaży). W sumie daje to 10 207 samochodów z wbudowaną fabrycznie nawigacją Carminat TomTom sprzedanych w Polsce od roku 2009 do końca czerwca 2011 r.

Wierne swej tradycji wprowadzania pomysłowych i dostępnych dla szerokiego grona użytkowników innowacji Renault rozpoczęło prace nad stworzeniem samochodowego systemu nawigacji w 1982 r. W 1994 r. rozpoczęto testy drogowe systemu Carminat. Renault stało się pierwszym na świecie producentem samochodów oferującym swym klientom pokładowy, w pełni zintegrowany system nawigacji satelitarnej. W roku 2002 firma wprowadziła dynamiczny system nawigacji w czasie rzeczywistym, z czasami przejazdu przeliczanymi na bieżąco w zależności m.in. od utrudnień na drodze.

Dzięki współpracy z liderem w dziedzinie indywidualnych systemów nawigacji, firmie Renault udało się zwiększyć elastyczność, skrócić terminy wprowadzania na rynek oraz uzyskać dobry poziom ergonomii systemu dzięki jego pełnemu zintegrowaniu z elektroniką pokładową pojazdu.

Wprowadzony na rynek na wiosnę 2009 r. Carminat TomTom jest stale udoskonalany dla zapewnienia coraz większej skuteczności. Na początku 2010 r. Carminat TomTom został wzbogacony o dwie nowe funkcje: IQ Routes umożliwiającą wybór optymalnej trasy w zależności od prędkości i statystycznych czasów przejazdu na danej trasie o różnych porach w każdym dniu tygodnia oraz funkcję Advanced Lane Guidance z wizualizacją skrzyżowań i poszczególnych pasów ruchu.

Pod koniec 2010 r., wraz z wprowadzeniem na rynek wersji LIVE, nawigacja wkroczyła w nowy etap udogodnień dla kierowcy. Wszystkie modele Renault mogą być obecnie wzbogacone w opcji w 4 usługi live.