Gdzie jest Morskie Oko?

Morskie Oko jest celem wielu wycieczek, bo leży stosunkowo niedaleko od Zakopanego. Samo jezioro położone jest w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich szczytów, na wysokości 1395 metrów nad poziomem morza. Otoczone jest przez wysokie góry polskich Tatr jak: Żabi Szczyt, Opalony Wierch i oczywiście Rysy. Te niesamowite widoki sprawiają, że niejeden zagraniczny turysta zadaje pytanie: „Gdzie jest Morskie Oko w Polsce?”.

Jezioro to leży w skalistej, polodowcowej kotlinie. Wcześniej nazywano je Rybim Stawem, do dziś zresztą żyją tu pstrągi. Dopiero niemieccy imigranci upowszechnili określenie Meeraugen, co oznacza „morskie oczy”. Nazwa przyjęła się być może dlatego, że według legend jezioro ma podziemne połączenie z Adriatykiem. Podobno z głębin Morskiego Oka wyciągano wraki statków, które zatonęły na południowych wodach.

Jak dojechać na Morskie Oko? – Poradnik turysty

Morskie Oko jest częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie dojedziemy więc tam własnym samochodem. Najlepiej udajmy się do Palenicy Białczańskiej, gdzie mieści się duży postój i wejście do TPN-u. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę „gdzie jest Morskie Oko parking” bez problemu zlokalizujemy to miejsce. Na tej właśnie polanie należy kupić bilet wejścia do rezerwatu. Resztę trasy trzeba przebyć na własnych nogach.

Jeśli zastanawiamy się, ile się idzie na Morskie Oko, to droga z samej Palenicy nie jest długa. Większość turystów dojeżdża tam busem z Zakopanego czy Krakowa lub własnym samochodem. Trasa od wejścia do parku nad jezioro wynosi 9 kilometrów: marsz asfaltową drogą zabierze nam prawdopodobnie około dwóch godzin. Możemy też wybrać fasiąg, czyli konną bryczkę, która dowozi ceprów do Włosienicy, to skróci drogę o pół godziny.

Piesza trasa na Morskie Oko jest bezpieczna – prawie cała droga jest asfaltowa. Wzdłuż drogi w malowniczych miejscach mieszczą się liczne przystanki, gdzie odsapniemy, skorzystamy z toalety, czasem nawet zjemy coś ciepłego. Schronisko nad Morskim Okiem to najbardziej znany z takich punktów. Możemy zatrzymać się tam na noc, ale nocleg jest trudno dostępny. Dlatego, jeśli chcemy zarezerwować pobyt, zróbmy to z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Morskie Oko leży o 1,5 kilometra od tego hostelu i wiele wycieczek okrąża jezioro, co nieco wydłuża czas wycieczki.

Ile się idzie na Morskie Oko latem i zimą?

Wędrówka z Zakopanego nad Morskie Oko to około 20 kilometrów: kilka godzin pieszego marszu latem. Jeśli mamy mało doświadczenia w turystyce pieszej, musimy uważać: letnie burze w Tatrach są znacznie bardziej niebezpieczne niż na równinach. O ile nie zanosi się na błyskawice i wicher, przemierzymy szlak nad jezioro bez większego problemu. Zimą wyasfaltowany szlak nie jest trudny do pokonania, jeśli damy radę przejść 9 kilometrów w temperaturze -10°C. Mocne wiatry także są poważnym problemem dla początkujących, którzy nie wiedzą jeszcze, jak niebezpieczny może być halny.

Jeśli naprawdę chcemy wędrować tym szlakiem poza sezonem turystycznym, musimy ubrać się ciepło i nie bać się zawrócić lub poprosić o pomoc ratowników. Podstawą są dobre buty turystyczne z rakami, zapasowe ciuchy (zwłaszcza grube skarpety), weź też dobry kompas, mapy (nie GPS), latarkę i apteczkę pierwszej pomocy. W takich wypadkach trzeba wiedzieć, że w zimie odpowiedź na pytanie „Ile się idzie nad Morskie Oko” może być zupełnie inna niż w lecie. Ponieważ szlak jest typowo pieszy, nie możemy powiedzieć, jak dojechać nad Morskie Oko np. samochodem. Możemy natomiast zachęcić do pieszej wędrówki po Tatrach, najlepiej jesienią!