Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zauważa, że mamy coraz więcej kilometrów nowoczesnych dróg ekspresowych czy nowych ciągów pieszo-rowerowych, a także wyremontowanych już istniejących dróg krajowych, przebudowanych przejść dla pieszych oraz lepszego oznakowania. Jednak bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od inwestycji w infrastrukturę drogową, lecz także, a może nawet przede wszystkim, od nas samych. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się użytkownicy dróg, których nierozwaga może doprowadzić do tragedii.

Do kilku takich przypadków doszło w ostatnim czasie m.in. na obwodnicy Lublina i drodze ekspresowej S12 w Piaskach. Kamera nagrała rowerzystę, który podróżował między węzłami Lublin Felin i Lublin Tatary! Młody mężczyzna jechał po pasie awaryjnym i pasie zjazdowym, a jakby tego było mało jechał w słuchawkach. Po zatrzymaniu się na pasie zjazdowym, nie opuścił drogi ekspresowej i ruszył dalej.

Tego samego dnia kamery wychwyciły ciągnik rolniczy na drodze ekspresowej S12 w okolicach węzła Piaski Zachód.

Często zdarza się również, że kierowcy (także zawodowi) cofają na drodze ekspresowej, ryzykując przy tym nie tylko swoje życie, ale także innych uczestników ruchu.

Bezpieczeństwo na drodze zależy od Ciebie. O tym pamiętaj!

  • Rowerzyści nie mogą korzystać z dróg ekspresowych ani autostrad! Ta sama zasada dotyczy pieszych, ciągników rolniczych czy powozów konnych.
  • Nie wolno zatrzymywać pojazdu na drodze szybkiego ruchu, cofać ani zawracać! Zdarza się, że niektórzy muszą załatwić potrzeby fizjologiczne lub chcą np. zrobić zdjęcie. Pas awaryjny do tego nie służy! Są do tego wyznaczone punkty, jak Miejsca Obsługi Podróżnych. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.
  • Jeżeli dojdzie do kolizji lub awarii, w miarę możliwości należy ustawić pojazd na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. W takiej sytuacji załóż kamizelkę odblaskową, ostrożnie ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od pojazdu. Stań jak najszybciej poza jezdnią, za barierkami ochronnymi. Wezwij służbę drogową, dzwoniąc pod numer 112 lub 19111.
  • Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, a odpowiednie służby już są na miejscu, to nie zwalniaj, patrz przed siebie i skup się na prowadzeniu samochodu.