Pamiętacie jeszcze żywe i barwne lakiery samochodowe z lat 60. i 70.? Wystarczy wyjrzeć za okno, żeby przekonać się, że po tym kolorowym szaleństwie nie ma dziś już śladu. Teraz na szczycie listy najczęściej wybieranych kolorów nadwozia znajdują się odcienie szarości – od białego przez szary i srebrny po czarny. Jednym słowem: nuda!

Szary obrazek polskich ulic rozwesela garstka kolorowych samochodów Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat
Szary obrazek polskich ulic rozwesela garstka kolorowych samochodów

Jaki kolor auta wybrać?

Według opublikowanego przez firmę chemiczną BASF "Raportu kolorystycznego o powłokach samochodowych w 2020 r." aż 76 proc. europejskich klientów stawia na monochromatyzm. W tamtym czasie z salonów najwięcej wyjechało aut białych (28 proc.), szarych (20 proc.) i czarnych (18 proc.).

Sprawdź: Które lakiery są najmniej praktyczne i dlaczego? Możesz być zaskoczony

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami ekspertów najpopularniejszym lakierem samochodowym wśród tych bardziej wyrazistych (czyt. chromatycznych) był niebieski (11 proc.), któremu udało się nawet wyprzedzić uniwersalny, "niebrudzący się" srebrny (10 proc.). Psychologia kolorów mówi, że nieinwazyjny niebieski wzbudza zaufanie, obiecuje niezawodność, przynosi ukojenie i kojarzy się z postępem technologicznym (tylko spójrzcie ilu producentów wykorzystuje ten kolor, prezentując "elektryki" i hybrydy!).

Dzisiaj wybór koloru nowego auta często jest podyktowany... dostępnością Foto: Shutterstock / Africa Studio
Dzisiaj wybór koloru nowego auta często jest podyktowany... dostępnością

Najmodniejszy kolor 2022 r.

Odstawmy jednak na bok psychologię i preferencje klientów. Czas zaszaleć w konfiguratorze! Czy warto zebrać się na taką odwagę? Zeszłoroczny raport portalu iSeeCars.com pokazuje, że auta pokryte chromatycznym lakierem mogą mniej tracić na wartości.

Wśród najbardziej polecanych pod tym względem lakierów znalazły się: żółty, beżowy, pomarańczowy i zielony. "Bezpieczny" monochromatyczny kolor pojawił się dopiero na 5. pozycji – szary. Paradoksalnie na wartości najbardziej tracą... złote auta! W końcu nie wszystko złoto, co się świeci.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zobacz: Czym zabezpieczyć lakier przed starzeniem i jak często to powtarzać?

Patrząc na te statystyki, trzeba jednak pamiętać, że żółty, pomarańczowy i zielony to kolory bardzo popularne w autach sportowych, czyli tych, które są potem łakomym kąskiem na rynku wtórnym. Złote zaś wyjeżdżają z salonów pojazdy luksusowe, a te z definicji tracą najwięcej na wartości.

Jakie barwy będą "rządzić" w tym roku? Według Pantone Color Institute najmodniejszym kolorem 2022 r. jest odcień "Very Peri", który powstał z połączenia barwy niebieskiej, intensywnego fioletu i domieszki koloru czerwonego... W poszukiwaniu najciekawszych naszym zdaniem lakierów samochodowych natknęliśmy się na coś podobnego u Dodge'a i BMW. A u innych producentów? Zapraszamy do obejrzenia galerii!