• Dla każdego samochód spełnia inną rolę, dlatego wybór pojazdu na dojazdy nie jest prosty
  • Można wybierać spośród wielu różnych napędów. Warto wiedzieć, jaki będzie dla nas odpowiedni
  • Przed zakupem warto usiąść i przeanalizować, jakie stawiamy wymagania wobec nowego samochodu

Najlepszy samochód to pojęcie względne. Każdy z nas ma inne zwyczaje, inny tryb życia i zróżnicowane potrzeby. Dlatego odpowiedź na pytanie: "Jaki samochód będzie najlepszy na dojazdy do pracy?" wcale nie jest taka oczywista.

Dla każdego jednym z najważniejszych elementów jest ekonomia, dlatego zwracamy uwagę na zużycie paliwa w samochodzie, jednak jeśli samochód spala bardzo mało paliwa, ale jest niewygodny, to jego właściciel nie będzie w pełni zadowolony z użytkowania. Komfort jazdy jest szczególnie istotny, kiedy z samego rana dojeżdżamy do pracy. W wygodzie samochodu istotne jest nie tylko to, jak siedzimy, ale też, jak dużo mamy miejsca, czy auto jest w stanie odtworzyć nasze ulubione utwory, albo czy ilość miejsca jest wystarczająca dla dzieci na tylnej kanapie. Coraz większą uwagę przywiązujemy także do ochrony planety, dlatego kupując samochód, stawiamy wysoko kwestię ekologii. Niektóre z aspektów może nie będą zauważalne w salonie i podczas krótkiej jazdy próbnej, ale podczas codziennego użytkowania mogą zacząć doskwierać.

Benzyna, diesel, hybryda, a może "elektryk"?

Sposób użytkowania auta jest bardzo istotny podczas wybierania idealnego rodzaju napędu. Silniki diesla przez swoją złą sławę są coraz rzadziej wybierane przez klientów, jednak jeśli rocznie pokonujemy duże odległości (ponad 25 tys. km), to może to być najlepszy napęd. Trzeba pamiętać o ograniczeniach związanych z samochodem na olej napędowy. Silniki diesla dużo wolniej się nagrzewają, a co za tym idzie wnętrze nagrzewa się wolniej. Auta z silnikiem diesla w skrajnych przypadkach potrafią nagrzewać się przez dziesięć, a nawet więcej kilometrów. Może to być szczególny problem zimą. Dlatego jeśli jeździmy dużo, najlepiej drogami międzymiastowymi, to diesel może być dobrym wyborem.

W przypadku pokonywania niewielkich dystansów znacznie lepszym wyborem będzie silnik benzynowy lub hybrydowy. Benzyna spala nieco więcej paliwa niż diesel, ale będzie optymalnym wyborem na krótkie miejskie trasy i sporadyczne wypady poza miasto. Jeszcze lepiej w tej kwestii prezentuje się hybryda. W mieście napęd tego typu może spalić nawet mniej paliwa niż diesel, jednak jest to okupione zwiększonym zużyciem paliwa na drogach poza miastem, gdzie jeździmy w większości z jednostajną prędkością, a silnik elektryczny nie pracuje.

Ostatnią kategorią samochodów stanowią hybrydy plug-in i "elektryki". Mając możliwość ładowania baterii w samochodzie, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może się okazać hybryda plug-in. Samochody te mają na tyle wysoki zasięg, że dojazdy z i do pracy mogą odbywać się za ułamek kosztów paliwa, a nawet za darmo. Na trasy również się nadają, ale trzeba pamiętać, że hybryda plug-in w porównaniu do konwencjonalnego napędu będzie spalała więcej, kiedy już energia w akumulatorach się skończy.

Samochody całkowicie elektryczne najlepsze będą dla osób poruszających się wyłącznie w mieście. Liczne przywileje pozwalają omijać korki, czy nie płacić za parking. Choć samochody elektryczne mają coraz większe zasięgi, to ze względu na infrastrukturę w Polsce ich użytkowanie poza miastami może wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami.

Jak wybrać samochód na dojazdy do pracy?

Wybór samochodów na rynku jest ogromny, dlatego, aby znaleźć odpowiedni samochód, najlepiej przeanalizować, jakie będą nasze potrzeby względem auta. Warto przeliczyć, jakie odległości będziemy pokonywać i jakim rodzajem dróg. Istotne jest też to, czy auto będzie użytkowane jako jedyne w rodzinie na różnego rodzaju trasy, a może tylko jako transport do pracy. W przypadku samochodów z gniazdkiem warto też sprawdzić, czy pracodawca umożliwia ładowanie samochodu w miejscu pracy. Przedstawione przykłady to tylko część aut spełniających kryteria.