Najwyraźniej ogromna liczba reklam zachęcających do odwiedzenia dilerów i zakupu nowego samochodu przyniosła skutek pożądany przez importerów aut. Oczywiście do zwiększonego popytu przyczyniły się także duże rabaty, jakie można było w grudniu uzyskać w związku z rocznikowymi wyprzedażami.

Doskonały grudzień przyczynił się tez do uzyskania znakomitego wyniku, jaki uzyskaliśmy w całym roku. Jak podaje firma Samar, w sumie Polacy zarejestrowali w 2016 roku aż 416 225 samochodów, czyli aż o 17,21 proc. więcej niż rok wcześniej. Lepszy wynik uzyskano w 2000 roku, gdy kupiono w naszym kraju niemal 470 tys. nowych samochodów. Później nastąpił krach na rynku nowych aut, gdyż po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy zaczęli masowo sprowadzać używane samochody z Zachodu.

Najpopularniejsze marki

Wśród producentów, nadal liderem pozostaje Skoda. Zarejestrowano aż 52 296 aut tej marki.  Drugie miejsce też należy do Grupy VW, a konkretnie do Volkswagena – zarejestrowano 42 830 samochodów niemieckiej marki. Kolejne pozycje zajmują Toyota (40 771 szt.) i Opel (34 214 szt.), a zestawienie 10 najpopularniejszych marek uzupełniają: Ford, Renault, Kia, Hyundai, Dacia i Nissan.

Volkswagen Golf GTI Clubsport
Volkswagen Golf GTI Clubsport

Warto przy czym zwrócić uwagę, że np. Dacia uzyskała największy wzrost sprzedaży, co nie dziwi, bo stale zwiększa się liczba modeli i wersji oferowanych przez rumuńskiego producenta silnie związanego z francuskim Renault.

Wygrywają marki premium

Firma Samar podkreśla też w podsumowaniu wyników z 2016 roku, iż miniony rok należał do marek premium. Oczywiście nie są one w stanie zaistnieć w zestawieniach najpopularniejszych producentów – cena ciągle jest bardzo istotna na polskich klientów – ale popyt na samochody prestiżowych marek bardzo szybko rośnie. Przykładowo w samym grudniu 2016 roku klienci zarejestrowali aż 5554 auta klasy premium, czyli aż o 23,5 proc. więcej niż w listopadzie oraz o 27,83 proc. więcej niż w grudniu 2015 roku.

Mercedes CLA Foto: Producent
Mercedes CLA

W całym 2016 roku zarejestrowano u nas 50 708 nowych aut klasy premium, czyli aż o 30,14 proc. więcej niż w 2015 roku. Przykładowo, sprzedano 12 498 aut BMW, 12 673 Mercedesów (po uwzględnieniu osobowego Vito) oraz 10 787 egzemplarzy Audi. Bardzo dobrze radzą sobie też kolejne w zestawieniu Volvo i Lexus. Dodajmy tylko, że niewiele aut tej kategorii kupowanych jest za gotówkę. Większość nabywców korzysta z leasingu, a zakupów dokonuje firma, a nie osoba fizyczna.