Niemal na całym świecie panuje stereotyp, że na bakier z prawem są zazwyczaj młodzi gniewni rozbijający się swoimi sportowymi maszynami. Ale raport opublikowany przez Verisk Analytics Inc. zadaje kłam temu twierdzeniu. Wśród wszystkich kierowców USA najwięcej mandatów dostają bowiem osoby w wieku (średnio) 53 lat jeżdżące Mercedesami SL. Warto zauważyć, że 59 proc. z nich to kobiety.

Co ciekawe, w pierwszej 10-ce znalazły się aż trzy modele spod znaku błyszczącej gwiazdy. Oprócz wspomnianego SL-a na szóstym miejscu uplasował się CLS 63 AMG, a na dziewiąte miejsce trafił CLK 63 AMG. Średnia wieku użytkowników tych aut to odpowiednio 46 i 47 lat.

W prezentowanej statystyce na drugie miejsce trafili kierowcy Toyot Camry-Solara (średnia wieku kierujących to 50 lat, 61 proc. stanowiły kobiety), a na trzecim Scion TC (średnia wieku kierowców 30 lat, 61 proc. kobiet). Kolejne lokaty zajęli użytkownicy Hummerów (46 lat, 27 proc. kobiet) oraz Scionów XB (37 lat, 60 proc. kobiet). W 10-ce najczęściej karanych kierowców znalazły się ponadto osoby jeżdżące Acurami Integra (7 miejsce), Pontiacami Grand Prix (8 miejsce) i Volkswagenami GTI (10 miejsce).

A jak taka statystyka wyglądałaby w Polsce za kilka lat? Rosnąca z roku na rok liczba kobiet za kierownicą może spowodować, że i u nas panie zaczną coraz częściej figurować w policyjnych statystykach.