Okazuje się, że chyba jednak nie do końca, szczególnie w porównaniu z danymi, które można znaleźć w historii wypłat odszkodowań z tytułu ubezpieczenia OC. Jak się okazuje kierowcy BMW są mocni w deklaracjach i chyba tylko w tym, bowiem z danych zebranych przez firmę Punkta wynika, że blisko 30 proc. z nich ma na swoim koncie przynajmniej jedną szkodę komunikacyjną. Specjaliści z tej firmy przeanalizowali faktycznie sprzedane polisy OC tylko po to aby sprawdzić, jakich marek samochodów kierowcy powodują najwięcej wypadków, a jakich najmniej. Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że najwięcej szkód mają na koncie kierowcy marek najpopularniejszych na naszych drogach - po prostu dlatego, że jest ich najwięcej.

W związku z tym, aby można było porównać jabłka z gruszkami, sprawdzono, jaki procent kierowców miał w swojej historii ubezpieczenia jakąś szkodę i ilu z nich przypada na 1 000 samochodów. Dzięki temu możemy porównać Skodę z Citroenem, czy Volvo z Fiatem - bo porównujemy dane 1 000 kierowców jeżdżących autem danej marki. Te wyniki mogą zaskakiwać. Najwięcej kierowców ze szkodą na swoim koncie jeździ Volvo, Skodą, Toyotą i Mazdą. O dziwo kierowcy BMW są dopiero na piątym miejscu, i to wśród tych, którzy wypadków czy kolizji powodują najmniej. Natomiast najbezpieczniej jeżdżą kierowcy prowadzący Citroeny.

Marka samochodu Procent szkodowych kierowców na 1 000 samochodów danej marki
Volvo 32%
Skoda 31%
Toyota 30%
Mazda 30%
Ford 29%
Seat 29%
Honda 29%
Nissan 29%
Peugeot 28,5%
Opel 28%
Renault 28%
Audi 28%
BMW 27%
Mercedes-Benz 27%
Volkswagen 26%
Fiat 26%
Citroen 23%

Dane, jakie zebrała Punkta, pokazują, że wyniki dla kierowców poszczególnych marek są dość zbliżone. Można nawet powiedzieć, że przeciętnie niemal 1/3 kierowców danej marki (z aut najczęściej ubezpieczanych) ma historię wypadkową za sobą.