Technologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Niemal wszystko, co elektroniczne jest dziś “inteligentne”. Pod tym względem kamery samochodowe cały czas były w tyle. Co prawda oferują one coraz więcej dodatkowych usług, jednak potencjał tych urządzeń jest cały czas niewykorzystany. Ten stan rzeczy ma zmienić kamera Nextbase iQ, która będzie dbała nie tylko o dobrą jakość nagrań, ale także o dobro samochodu i kierowcy.

Nextbase iQ - stały monitoring

Brytyjska marka chwali się, że jej najnowsze dziecko jest stale połączone z internetem, dzięki czemu dostęp do niej możliwy będzie z każdego miejsca na ziemi za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Nextbase iQ ma zapewnić użytkownikowi wszystkie funkcje, których można oczekiwać od najlepszych domowych systemów monitoringowych, ale w samochodzie. Właściciel pojazdu będzie mógł zatem zawsze podejrzeć nagrania zapisane w kamerze, sprawdzić aktualny obraz, a także otrzyma alarm, jeśli urządzenie wykryje niecodzienną sytuację w pobliżu auta.

Test: Nextbase 422GW - mały rejestrator, spore możliwości

Rejestrator będzie nagrywać w technologii 4K z wykorzystaniem trzech kamer. Będą one czuwać nad sytuacją przed samochodem, za nim, a także w środku i, co istotne, na rejestrowaniu obrazu się nie skończy.

Nextbase iQ - widzi więcej niż kierowca

Nextbase iQ monitoruje zachowanie kierowcy podczas jazdy, a także to, jak pokonuje on drogę. Jeśli kamera zauważy niecodzienne zachowanie prowadzącego, poinformuje, że konieczny jest odpoczynek. Ponadto przednia kamera analizuje zachowanie otoczenia i przewiduje, co wydarzy się za chwilę. Dzięki temu rejestruje zdarzenia bez względu na to, czy użytkownicy są w samochodzie, czy poza nim. Przy okazji kamera jest w stanie dokładnie określić prędkość innych pojazdów i pieszych oraz odległość do nich.

Jest także tryb świadka, który automatycznie zapisuje obraz w chmurze i udostępnia go kontaktom alarmowym lub innym wyznaczonym osobom w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, jeśli dochodzi do stresujących sytuacji, poza nagraniem jest także drugi świadek, który może znajdować się na drugim końcu świata.

Kamera oferuje szereg innych funkcji:

  • Native Voice Control (natywny system sterowania głosowego) umożliwia kierowcom szybkie, intuicyjne i precyzyjne wydawanie poleceń sterujących różnymi funkcjami bez odrywania rąk od kierownicy, a oczu od drogi. 
  • Valet Mode (tryb obsługi) umożliwia ustawienie różnych alarmów informujących właściciela pojazdu o pewnych sytuacjach po przekazaniu samochodu innym osobom, na przykład obsłudze parkingu czy warsztatu albo dziecku, czy znajomemu. 
  • Emergency SOS (ESOS) — Nextbase to jedyna marka kamer samochodowych, które, począwszy od serii 2, automatycznie powiadamiają służby ratunkowe, przekazując dane lokalizacji i inne ważne informacje w razie poważnego wypadku 
  • Vehicle Aware (ADAS) to zaawansowany system asysty kierowcy, który monitoruje drogę i samochody z przodu, ostrzegając przed zagrożeniami ze strony pojazdów i pieszych przy użyciu technologii orientacji przestrzennej Nextbase Spatial Awareness Technology 
  • Monitorowanie w czasie rzeczywistym przy użyciu ultradokładnego sygnalizatora GPS oraz zsynchronizowanego wideo w czasie rzeczywistym 
  • Smart Sense Parking z technologią orientacji przestrzennej Nextbase Spatial Awareness Technology i sztuczną inteligencją rejestruje krytyczne chwile przed zdarzeniami i po ich wystąpieniu oraz umożliwia dostrojenie do sytuacji w celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa i zminimalizowania niedogodności. Inteligentny system monitoruje otoczenie, w tym pojazdy, pieszych i rowerzystów, oraz powiadamia kierowców w czasie rzeczywistym o konieczności obserwacji i działania. 

Z opisu wynika, że Nextbase iQ ta może przenieść niemal każdy samochód w XXI wiek. Pewne jest, że będzie to najbardziej zaawansowana kamera samochodowa na rynku.