• Przejścia dla zwierząt mogą przydać się wojskowym w przemieszczaniu nawet najcięższego sprzętu
  • Nowo budowane miejsca obsługi podróżnych wzbogaca się o takie dodatki jak place zabaw czy siłownie na wolnym powietrzu
  • Na drogach krajowych pojawiają się specjalistyczne pojazdy z laserami i georadarami do kontroli nawierzchni
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Droga to nie wszystko, równie ważna jest przydrożna infrastruktura, dzięki której możemy podróżować bezpiecznie i wygodnie. Jest bowiem gdzie odpocząć, zatankować, doładować prądu, zjeść, a nawet zadbać o odpowiednią muskulaturę. Potrzeby zmotoryzowanych to jednak nie wszystko.

Nie zapomniano także o zwierzętach. GDDKiA coraz chętniej wspomina o inwestycjach poczynionych w udogodnienia dla zwierzyny. Pomyślano o potrzebach migracyjnych jeleni, łosi czy żubrów, a także borsuków, lisów, wydr czy wszelkich płazów (z myślą o nich powstają specjalne półki przy ciekach wodnych). Do wyboru są przejścia dolne, jak i górne. Szczególnie te drugie zasługują na uwagę, gdyż są wyróżnione jako obiekty inżynierskie o strategicznym znaczeniu.

Nie jest tajemnicą, że szerokie przejścia można wykorzystać do przemieszczania wojskowego sprzętu. Czołg czy ciężki transporter powinien pokonać charakterystyczne górne przejście bez obawy o zawalenie konstrukcji i zablokowanie drogi szybkiego ruchu.

A co jeszcze można spotkać przy trasach w Polsce? W galerii pokazujemy kilkanaście przykładów tego, co budują drogowcy przy okazji wytyczania nowej drogi.