Auto Świat Wiadomości Aktualności Niemcy porównali ceny paliw w sąsiednich krajach. Jak wypada Polska?

Niemcy porównali ceny paliw w sąsiednich krajach. Jak wypada Polska?

Autor Krzysztof Kaźmierczak
Krzysztof Kaźmierczak

Niemiecki automobilklub ADAC porównał ceny paliw nad Renem ze stawkami w sąsiednich krajach. Wg danych zaprezentowanych przez Allgemeiner Deutscher Automobil-Club najtaniej było na Węgrzech, a na podium uplasowały się również Słowenia oraz Polska.

Paliwo
Shutterstock
Paliwo

Niemieckie dane o cenach paliw pochodzą z 24 czerwca 2022 r. Tego dnia tylko w trzech krajach było taniej niż w Niemczech, a w pozostałych państwach sąsiadujących z tym krajem ceny były wyższe lub porównywalne. "W tym dniu litr benzyny Super 95 był tańszy tylko w Polsce (1,70 euro), w Słowenii (1,56 euro) i na Węgrzech (1,23 euro)" — podaje niemiecki portal ADAC. U naszych zachodnich sąsiadów trzeba było średnio zapłacić 1,89 euro za litr benzyny Super 95. Z kolei litr oleju napędowego to był wydatek rzędu 2,05 euro.

Wyższe ceny to również cecha turystycznych regionów Europy. W Hiszpanii i we Włoszech ceny paliwa w rankingu są wyższe niż w Niemczech lub na podobnym poziomie. Dopiero w Chorwacji benzyna Super 95 była wyraźnie tańsza i kosztowała ostatnio 1,83 euro za litr. Nieco droższy był diesel w cenie 1,84 euro.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Nie tylko polski rząd reguluje ostatnio cenę benzyny

Obecnie za Odrą obowiązuje tymczasowa obniżka podatku energetycznego od paliw obowiązująca od 1 czerwca. Przed jej wejściem w życie niemieckie paliwo było prawie najdroższe w Europie. Wyższe stawki były tylko w Danii. Niestety nawet ingerencja w wysokość podatku nie sprawiła, że benzyna i ropa stały tańsze niż przed agresją Rosji na Ukrainę. Portal Deutsche Welle przypomina, że 21 lutego 2022 r., czyli przed rozpoczęciem wojny, za litr Super 95 trzeba było zapłacić 1,80 euro, a olej napędowy kosztował jedynie 1,66 euro.

A co będzie z cenami paliw w Polsce?

Chwilowo sprzedaż detaliczna benzyny i ropy w Polsce jest zdominowana przez promocje oferowane przez różne koncerny w tym Orlen. Ale czy promocja Orlenu i do 40 gr taniej za litr diesla i benzyny może wystarczyć, by utrzymać cenę poniżej 8 zł? To wątpliwe, ponieważ ceny ropy znów rosły 28 czerwca 2022 r. w reakcji na ryzyko zakłóceń w dostawach surowca m.in. z Libii ii Ekwadoru. Należy również poczekać na wyniki spotkania OPEC+, gdzie zapadnie decyzja o przyszłych dostawach ropy.

Autor Krzysztof Kaźmierczak
Krzysztof Kaźmierczak
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków