• Poduszki powietrzne mają ratować życie, ale w przypadku złej pozycji kierowcy lub pasażera mogą też doprowadzić do ciężkich obrażeń
  • Kładzenie nóg na desce rozdzielczej jest wygodne, ale bardzo niebezpieczne w momencie wypadku
  • Poduszka powietrzna jest wystrzeliwana z wielką siłą — jeśli tylko połamie nogi, to można mówić o dużym szczęściu
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Długie podróże w jednej strony nużą i mogą powodować drętwienie nóg. Aby sobie jakoś z tym poradzić, wielu pasażerów decyduje się położyć nogi na desce rozdzielczej i niestety jest to najgorszy z możliwych pomysłów! Dlaczego?

Pozornie niegroźna pozycja może doprowadzić do kalectwa albo śmierci, jeśli dojdzie nawet do niegroźnej stłuczki. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są poduszki powietrzne, które podczas nawet niewielkich kolizji mogą zostać uruchomione przez systemy bezpieczeństwa samochodu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej może doprowadzić do kalectwa

Poduszki i pasy w autach są skonstruowane, aby minimalizować skutki kolizji. Są jednak dostosowane i obliczone do prawidłowej pozycji zarówno kierowcy, jak i pasażera auta. Każda jej zmiana może skutkować dużymi obrażeniami ciała, bowiem airbagi są uruchamiane za pomocą systemów pirotechnicznych, które mają za zadanie wystrzelić poduszkę z taką siłą, by zatrzymała ona lecące bezwładnie ciało, które podczas wypadku może ważyć nawet kilka ton.

Jeśli więc dojdzie nawet do niegroźnej kolizji, ale poduszki wystrzelą i pasażer będzie miał nogi oparte o deskę rozdzielczą, może dojść do połamania kości, w tym do złamań otwartych, a w skrajnych przypadkach głowa kości udowej może zostać wyrwana z panewki w miednicy!

Lekarz pokazał, co się może stać z nogami

O tym, jak to jest niebezpieczne, przypomniał na Twitterze pewien lekarz, który jadąc na wakacje, widział w co trzecim samochodzie nogi na desce rozdzielczej. Pokazał zdjęcie rentgenowskie kobiety, która podczas wypadku trzymała w tym miejscu nogi.

Pasażerka tego samochodu przeżyła, ale jej obrażenia wiążą się z tym, że do końca życia będzie odczuwać skutki wypadku. Co więcej, można powiedzieć, że i tak miała szczęście, bowiem w takich sytuacjach może dojść do złamania kręgosłupa, a nawet przerwania rdzenia kręgowego!

Kierowcy i pasażerowie powinni zawsze o tym pamiętać. Większość z podróżuje samochodem, dlatego trzeba uświadamiać, że wygodna pozycja może być bardzo niebezpieczna. Nieważne czy stoimy w korku, czy jedziemy bardzo szybko — nie da się określić, kiedy wystrzeli poduszka powietrzna, ponieważ wpływ na to ma zbyt dużo czynników.

Nie kładź niczego w miejscu poduszki powietrznej

Z tego samego powodu nie wolno niczego kłaść w miejscach, gdzie są zainstalowane poduszki. Podczas aktywacji wszystkie elementy umieszczone w tych miejscach po prostu zostaną wystrzelone w twarz siedzącej naprzeciwko osoby. Co więcej, niektórzy producenci mieli problemy z fabrycznymi emblematami, które były umieszczone tak niefortunnie na kierownicy, że potrafiły ranić podczas zdarzeń drogowych.

Jeśli więc pozycja przestaje być wygodna, lepiej się zatrzymać i rozprostować nogi. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, które pozwoli chwilę odpocząć i nabrać sił na kontynuowanie podróży. I nie wiąże się z żadnym ryzykiem.