• Obecne ograniczenia obowiązują do 27 stycznia
  • Zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową jest ustalony wstępnie – ma obowiązywać od godziny 19 wieczorem do 6 rano
  • Wyjazd za granicę ma wiązać się z obowiązkową kwarantanną po powrocie także z krajów należących do strefy Schengen – przynajmniej dla osób korzystających z transportu zorganizowanego
  • Planowane są obostrzenia dla działalności hotelarskiej – mają wyeliminować powszechne obchodzenie zakazów
  • Aby zniechęcić do wyjazdów w góry, wyłączone mają być wyciągi narciarskie
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Mordercze ograniczenia dla branży turystycznej funkcjonują, ale są powszechnie lekceważone – któż z nas nie dostał w ostatnich dniach zdjęć od znajomych korzystających przy pięknej pogodzie ze sztucznie naśnieżonych stoków? By skorzystać z hotelu czy pensjonatu, wystarczy podpisać oświadczenie, że jesteśmy w podróży służbowej. Albo wpisać siebie i dzieci na listę zawodników biorących udział w zawodach – choćby szachowych.

Albo zapłacić za nierejestrowany pobyt gotówką, co jednocześnie oznacza dobry rabat od gospodarza – sposobów jest wiele i są one skuteczne. A jako że powszechnie obchodzone zakazy są dla rządu gorsze niż brak jakichkolwiek ograniczeń, ma się to zmienić. Dodatkową motywacją do zaostrzenia planowanych ograniczeń – powyżej wyszczególnionych niżej – mają być dla rządu niepokojące wieści docierające z Wielkiej Brytanii o zmutowanym szczepie koronawirusa.

Sylwester a koronawirus - czy mogę wrócić z imprezy samochodem?

Zakaz przemieszczania się oznacza zakaz przemieszczania się. Jako że intencją rządu jest ograniczenie spotkań towarzyskich zwłaszcza z osobami spoza naszego codziennego otoczenia, należy się spodziewać zakazu przemieszczania się wszelkimi sposobami – pieszo, na rowerze, samochodem, itp. „Rząd zmusza mnie do 11-godzinnego melanżu” – żartują niektórzy.

Uwaga zatem – jeszcze nie wydano rozporządzenia regulującego te ograniczenia, nie ma nawet ostatecznego projektu – czas trwania godziny policyjnej może zostać skrócony lub wydłużony!

Wyjazdy zagraniczne a koronawiurs - kwarantanna po powrocie dla każdego?

W planach rządu jest „Wprowadzenie obowiązku odbywania kwarantanny przez osoby przekraczające granicę państwową również z krajów należących do strefy Schengen”. Technicznie ma to wyglądać tak, że przewoźnicy mają zbierać od klientów oświadczenia, gdzie będą oni odbywać kwarantannę po powrocie do kraju wraz z numerem telefonu i innymi niezbędnymi danymi „lokalizacyjnymi”.

Następnie dane trafią do rządowej bazy danych, odbycie kwarantanny ma być egzekwowane w standardowy sposób. W związku z powyższym nie wiadomo, czy obowiązek kwarantanny ma dotyczyć także osób korzystających z prywatnych samochodów – nie wiadomo, w jaki sposób miałby on być egzekwowany. Najostrzejszym, i chyba jedynym skutecznym środkiem, mogłoby być tymczasowe zamknięcie granic.

Warto mieć na uwadze, że poszczególne kraje wprowadzają swoje własne obostrzenia dla obcokrajowców, które mogą być różne w zależności od kraju pochodzenia turystów. Ograniczenia często zmieniają się!

Rada: warto śledzić zakładkę „Polak za granicą” w aplikacji mObywatel – są tam aktualizowane dane na temat ograniczeń obowiązujących w poszczególnych krajach w związku z epidemią COVID-19. Generalnie MSZ zaleca powstrzymanie się od podróży.

Koronawirus - od 28 grudnia sport zorganizowany wyłącznie dla zawodowców

Założenia do projektu rozporządzenia w związku z epidemią COVID-19 przewidują zakaz organizowania zajęć sportowych z wyłączeniem sportu zawodowego, przy czym ma być wprowadzona wąska definicja sportu zawodowego:

Koronawirus - zamknięte stoki narciarskie i wypożyczalnie

Aby zniechęcić rodaków do wyjazdów na ferie, planowane jest zamknięcie m.in. stoków narciarskich i wypożyczalni sprzętu sportowego. W praktyce otwarte mogą pozostać niektóre stoki, na których ćwiczą zawodowcy – te o odpowiednim nachyleniu.

Zamknięte mają pozostać baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness „z wyłączeniem działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.”

Nowe ograniczenia - koniec ze służbowym wyjazdem z dziećmi?

Przewidywane są dodatkowe obostrzenia dla hoteli i innych obiektów, które świadczą usługi hotelarskie. Szczegółów nie znamy – być może poznamy je bezpośrednio przed ich wejściem w życie – m.in. po to, by utrudnić przygotowanie się do obchodzenia ograniczeń. Pewne jest jednak, że w związku z „zamknięciem wszystkiego” wyjazd w góry może mieć ograniczony sens. Rząd planuje zamknięcie niemal wszystkich instytucji oferujących usługi rozrywkowe i rekreacyjne. Planowane jest też zamknięcie tzw. galerii handlowych.

Dalsze ograniczenia - codzienna godzina policyjna?

W podanych do publicznej wiadomości założeniach do projektu rozporządzenia „epidemicznego” wspomniany jest zakaz przemieszczania się jedynie w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Pojawiają się głosy o zaostrzeniu planowanych działań zawartych w „założeniach projektu”, ale formalnie nie są one wyrażone w żaden sposób.

Należy też podkreślić, że zdaniem wielu prawników, a także zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, rząd nie ma prawa wprowadzać zakazu przemieszczania się za pomocą rozporządzenia – ani w Sylwestra, ani w ogóle:

– mówił Adam Bodnar w TVN24.

Co oczywiście nie znaczy, że policja nie będzie zatrzymywać każdego, kto pojawi się na ulicy, a następnie karać mandatami lub za pośrednictwem sanepidu. Prawo prawem, a policja...

Ładowanie formularza...