• Wojska Obrony Przeciwlotniczej otrzymają łącznie aż 77 zestawów Poprad
  • Dostawy będą realizowane do 2021 roku. Wartość kontraktu to ponad miliard złotych 

Polska armia zyskuje nowe uzbrojenie za ponad miliard złotych. Wojska Obrony Przeciwlotniczej otrzymają łącznie aż 77 wozów przeciwlotniczych Poprad (dostawy będą realizowane do 2021 roku). Pierwsze egzemplarze trafiły do służby już w zeszłym roku (korzysta z nich Pomorska Dywizja Zmechanizowana). W tym roku do jednostek trafią kolejne 24 zestawy. Pierwszy z zakontraktowanych w tym roku egzemplarzy dostarczono w połowie marca.

Przekazany wojsku sprzęt to tzw. samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad wyposażony w uzbrojenie krótkiego zasięgu (rakiety Grom/Piorun). Przeznaczony jest do wykrywania, identyfikacji i niszczenia celów powietrznych znajdujących się w niewielkiej odległości (nieco ponad 6 km) i na małej wysokości. Innymi słowy zadaniem obsługi jest zniszczenie wszelkich niepożądanych samolotów, śmigłowców czy dronów.

Nowe pojazdy powstają w Polsce. Za projekt i produkcję odpowiadają warszawskie zakłady PIT-Radwar. Podstawa charakterystycznego pojazdu to jednak nic innego jak dzieło AMZ Kutno, czyli pojazd pancerny AMZ Żubr, zbudowany na bazie Iveco EuroCargo 4x4 z silnikiem o mocy 275 KM.