Tym razem ekstaza i euforia towarzyszyły premierze nowego elektrycznego modelu Tesli. Samochodu jeszcze nie ma, a jego produkcja wystartuje w 2017 r. Mimo to już ponad 300 tys. Amerykanów i kilkanaście tysięcy mieszkańców innych krajów wpłaciło po 1000 dolarów w formie przedpłaty właśnie na kompaktową Teslę, która ma kosztować 35 000 dol. netto. Nie jest to wcale niska cena, ale chętni kilkadziesiąt godzin stali w kolejkach przed salonami firmowymi, tak jak u nas w niezbyt odległych czasach. Wśród nich był nasz reporter.

Może i do tak wielkiego szturmu na salony samochodowe nie doszło w Polsce, ale pierwszy kwartał tego roku sprzedawcy nowych aut mogą zaliczyć do bardzo udanych. Były to rekordowe miesiące dla większości producentów. Sprzedali blisko 105 tys. aut osobowych, o ponad 14 proc. więcej niż przed rokiem.

Najwięcej: Skoda, Toyota, VW, Opel i Ford. Tak wygląda pierwsza piątka producentów. Najpopularniejsze modele to: Octavia, Fabia, Astra, Golf i Yaris. Sprzedaż nowych samochodów w pierwszym kwartale wyglądała zatem optymistycznie, ale daleko nam do euforii, jaka towarzyszyła nowej Tesli 3.

W najnowszym wydaniu tygodnika Auto Świat 15/2016 przeczytamy m.in.

AKTUALNOŚCI – nowości BMW, prezentacja dużego SUV-a z Czech, wrażenia z jazdy pierwszym SUV-em Seata.

TESTY – porównanie pięciodrzwiowych hatchbacków, start testu długodystansowego Peugeota 308, Subaru Forester po face liftingu, Czytelnicy oceniają 7-osobowego Citroena Grand C4 Picasso.

PORADY – VIN – czego możemy się z niego dowiedzieć, jak usunąć porzucone auto oraz samodzielna wymiana kół.

Z DRUGIEJ RĘKI – Seat Ibiza (2002-2008), poflotowy Ford Modeno oraz Top 5: małe terenówki.

FASCYNACJE – Tesla Model 3

Foto: auto świat / Auto Świat

Nowy Auto Świat 15/2016 w sprzedaży od 11 kwietnia 2016 r.

Zapraszamy do lektury!