• Od 1 grudnia 2019 w Czechach obowiązuje nowy, satelitarny system poboru opłat drogowych
  • Zmiany dotyczą pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony
  • Kierowcy samochodów osobowych do 3,5 tony, tak jak dotychczas, będą kupować winiety

Zasadniczo nowy system opłat drogowych w Czechach dotyczy profesjonalnych przewoźników korzystających z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej wyższej niż 3,5 tony. Jeśli chodzi o „przypadkowych” użytkowników dróg, ryzyko przekroczenia dmc pojazdu, które wiąże się z obowiązkiem rejestracji w systemie, pojawia się, gdy poruszamy się np. kamperem o dmc wyższym niż 3,5 tony. Jeśli jednak samochodem osobowym ciągniemy przyczepę kempingową, to nawet gdy dmc zespołu pojazdów przekracza 3,5 tony, za korzystanie z czeskich drób płacimy tak, jak kierowcy zwykłych osobówek: kupujemy winietę. Warunkiem, by to było możliwe, jest dmc holownika niższe niż 3,5 tony.

Przewoźnicy korzystający z pojazdów o dmc wyższym niż 3,5 tony mają czas do 1 grudnia, by zarejestrować się w systemie i zainstalować w pojeździe urządzenie pokładowe, za które należy wpłacić kaucję w wysokości 2468 koron czeskich (ok. 420 zł). Stare urządzenie na razie zostaje w pojazdach, potem, po zakończeniu działania starego systemu, będzie można je zwrócić poprzedniemu operatorowi (w czasie korzystania z obydwu urządzeń opłata za przejazd będzie pobierana tylko jeden raz).

System satelitarny - pełna kontrola, co do metra!

Urządzenie określa położenie pojazdu i liczy kilometry przejechane po czeskich drogach na potrzeby opłaty drogowej za pomocą systemu GPS, zaś z centralą operatora komunikuje się, korzystając z łączności GSM. Technicznie to system o wiele tańszy niż ten, który wykorzystuje bramownice, które tylko „zaliczają” moment przejazdu samochodu pod nią. I, co ważne, pozwala w razie potrzeby w czasie rzeczywistym określić położenie pojazdu z dokładnością do kilku metrów.

Możliwe zatory na granicy polsko-czeskiej na początku grudnia!

O obowiązku ponownej rejestracji w czeskim systemie opłat drogowych przypomina Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przewidując możliwość wystąpienia utrudnień w ruchu po polskiej stronie granicy na początku grudnia.

Ważne dla cywilnych użytkowników czeskich dróg: samochody osobowe do 3,5 tony podlegają opłatom drogowym tak jak dotychczas – w formie winiety.

Ładowanie formularza...