Premiera nowego Volkswagena Tiguan odbyła się podczas międzynarodowego salonu samochodowego IAA 2015 we Frankfurcie nad Menem. Obecnie rozpoczęto jego produkcję seryjną, ale do sprzedaży pierwsze egzemplarze trafią dopiero w kwietniu 2016 r.

Przez pierwsze miesiące w Wolfsburgu będą powstawały dwie generacja tego modelu, który cieszy się dużym powodzeniem na rynkach europejskich.

Seryjna produkcja pierwszej generacji Volkswagena Tiguan rozpoczęła się w sierpniu 2007 roku. Do dzisiaj powstało ponad 2,8 mln egzemplarzy. Szczególnie 2015 rok należy uznać za udany, ze względu na wyprodukowanie 500 tys. egzemplarzy.

Druga generacja Tigana otrzymała nowy design nadwozia i wnętrza. Auto ma długość 4486 mm (+60 mm), rozstaw osi 2681 mm (+77 mm) i obniżone o 33 mm podwozie. Dzięki zastoswaniu platformy MQB konstruktorom udało się zmniejszyć masę własną pojazdu o 50 kg.

Nowy Volkswagen Tiguan będzie dostępny z czterema silnikami benzynowymi i czterema wysokoprężnymi, z napędem przedniej osi i 4x4.w późniejszym okresie produkcji ofertę wzbogaci wersja plug-in-hybrid. Planowana jest także wersja 7-osobowa Tiguan XL.