Raport, przygotowany przez holenderską firmę konsultingową DHV, został przesłany w piątek do Ministerstwa Środowiska - poinformowała GDDKiA. Dyrekcja zleciła takie opracowanie po protestach ekologów w dolinie Rospudy. DHV została wybrana w przetargu w 2008 roku.

Oceniane były, pod kątem negatywnego oddziaływania na środowisko, trzy warianty lokalizacji drogi: przez Dolinę Rospudy z zastosowaniem różnych technik budowy (tunel lub estakada), przez miejscowość Raczki i przez Chodorki.

Najmniej punktów negatywnych (19,5) otrzymał wariant przez Raczki. Jest on jednak dłuższy - ma ponad 40 km. Wariant przez Dolinę Rospudy to droga o długości 17 km.

Wariant przez Rospudę dostał 40 punktów negatywnych (im wyższa liczba punktów, tym bardziej negatywny wpływ na środowisko). Jak podała w piątkowym komunikacie GDDKiA, "niezależnie od rozwiązania technicznego realizacja w tym wariancie została przez autorów opracowania wykluczona ze względu na możliwość znaczącego negatywnego oddziaływania na obszar Natura 2000 Puszcza Augustowska".

Wariant przez Chodorki został oceniony przez firmę DHV na 24 punkty w negatywnej skali.

Zbulwersowany raportem DHV jest przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Obrony Budowanej Obwodnicy Augustowa Andrzej Chmielewski, który powiedział, że w raporcie względy ekologiczne przeważyły względy społeczne.

"Pseudoekologia jest dla niektórych ważniejsza niż życie ludzkie na drogach w Augustowie. Nie dopuścimy do tego" - dodał Chmielewski.

Zapowiedział, że jeśli minister środowiska wybierze wariant przez Raczki, mieszkańcy Augustowa posuną się do podobnych protestów jak ekolodzy w lutym w 2007 roku (ekolodzy przykuli się wtedy do drzew w dolinie Rospudy).

Sprawa budowy obwodnicy Augustowa, której fragment ma przebiegać przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy, toczy się od kilku lat. Przeciwko takiemu przebiegowi protestowali ekolodzy, argumentując, że obwodnica zniszczy unikalne tereny; mieszkańcy natomiast domagają się jak najszybszej budowy w obecnym wariancie.

Prace przy budowie obwodnicy są wstrzymane, a GDDKiA wypowiedziała umowę na budowę z firmą Budimex Dromex.