- Towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały dostęp do informacji o wykroczeniach, przestępstwach i punktach karnych kierowcy
- Na podwyżkę OC mogą liczyć kierowcy z ciężką nogą, o ile sami ubezpieczają jakikolwiek pojazd
- Otwartą kwestią pozostaje, co będzie mieć większy wpływ na ocenę ryzyka: szkodowość czy lista drogowych wykroczeń
- Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Dzięki nowelizacji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym firmy ubezpieczeniowe zyskały dostęp do danych o wykroczeniach i przestępstwach popełnianych przez kierowców. Dla kierowców oznacza to tyle, że przy zawieraniu kolejnej polisy ubezpieczyciel sprawdzi nie tylko zgromadzoną pulę punktów karnych, ale także informacje o wszystkich popełnionych wykroczeniach włącznie z datą i kwalifikacją prawną. Nie sposób także zataić danych o spowodowaniu wypadku czy prowadzeniu samochodu bez uprawnień lub pod wpływem alkoholu.
Podwyżki nie dla wszystkich
Julia Langa z Yanosika wyjaśnia – "Udostępnione towarzystwom ubezpieczeniowym informacje posłużą do określania wysokości stawek obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dostęp do informacji nie ma zwiększyć średnich cen ubezpieczeń, a jedynie je zróżnicować, a to oznacza, że osoby, które mają na swoim koncie punkty karne oraz mandaty, mogą zapłacić wyższe ubezpieczenie, nawet jeśli jeździły bezwypadkowo".
Opcja wyższego ubezpieczenia dotyczy oczywiście tylko tych kierowców, którzy wykupują polisę. Ci zaś, którzy nie posiadają własnego auta, a sukcesywnie kolekcjonują mandaty, poruszając się np. samochodami firmowymi czy z wypożyczalni nie odczują zmian w przepisach.
Prawo o ruchu drogowym – przepis z nowym uprawnieniem dla firm ubezpieczeniowych
Art. 100ah.
1. Dane zgromadzone w ewidencji udostępnia się, o ile są one niezbędne do realizacji ich ustawowych zadań, następującym podmiotom:
21) zakładom ubezpieczeń:
a) w zakresie niezbędnym do wykonywania uprawnień, o których mowa w art. 43 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
c) w zakresie danych, o których mowa w art. 100aa ust. 4 pkt 12, 12a lub 13, do oceny ryzyka ubezpieczeniowego w związku z czynnościami zmierzającymi do zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w dziale II w grupach 3 i 10 załącznika do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej;
22) Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu;
Otwartą kwestią pozostaje zróżnicowanie stawek ubezpieczeniowych zależnie od popełnianych wykroczeń i szkodowości. Czy zatem więcej zapłacą kierowcy, którzy mają imponujący dorobek punktowy, ale nie powodują szkód czy też ta grupa, która nie gromadzi mandatów, ale przytrafiają im się drobne szkody jak choćby niewielkie uszkodzenia parkingowe?