- System e-TOLL od 1 listopada 2024 r. obejmie kolejne drogi szybkiego ruchu. Mowa aż o nowych odcinkach o łącznej długości 1600 km
- Przy trasach nie będą stawiane nowe urządzenia, ponieważ e-TOLL działa satelitarnie
- Nowe opłaty nie będą dotyczyć kierowców samochodów osobowych ani motocyklistów
Od dziś, 1 listopada, system e-TOLL obejmie w Polsce kolejne odcinki dróg. Mówimy tu o naprawdę wielkiej zmianie, ponieważ kierowcy będą musieli płacić za przejazdy w sumie 1600 km nowych dróg szybkiego ruchu. To niemal 50 proc. wzrost - z 3,6 tys. do 5,2 tys. kilometrów płatnych dróg.
Przeczytaj także: Policjanci zaczęli dziś rano. Kierowcy są w szoku, gdy widzą, co jest im wręczane
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoKto będzie musiał płacić za przejazd?
Zmiana nie dotyczy samochodów osobowych ani motocykli. Większość osób może więc odetchnąć z ulgą. Oczywiście e-TOLL jeszcze całkiem niedawno dotyczył także kierowców osobówek, ale teraz wszystkie zarządzane przez państwo drogi ekspresowe i autostrady są dla nich bezpłatne.
Nowe opłaty dotyczą kierowców samochodów ciężarowych, transportu ciężkiego i autobusów.
Przez siedem ostatnich lat wybudowano wiele odcinków dróg krajowych w najwyższym standardzie, za korzystanie z których użytkownicy pojazdów ciężkich nie ponosili opłat. Wiele z tych dróg wybudowano w częściach Polski, w których do tej pory nie istniały autostrady i drogi ekspresowe - tłumaczyło ministerstwo konieczność zmian po poselskiej interpelacji.
Przeczytaj także: Ceny paliw od 1 listopada. "Flauta". Tyle zapłacimy za benzynę, diesla i LPG. Jedna zmiana
Jak wysokie są opłaty za drogi? Są przeróżne stawki
Wysokość stawek opłat na rok 2024 r. Ministerstwo Infrastruktury ustaliło w obwieszczeniu. Poniżej możecie się z nimi zapoznać. Opłaty zależą od klasy pojazdu a także normy emisji spalin.
1600 km nowych płatnych odcinków. O jakie drogi chodzi? MAPA
Liczba km wskazuje, że chodzi tak naprawdę o drogi szybkiego ruchu w całym kraju. I autostrady i ekspresówki. Na liście znajdziemy m.in.:
- autostrady A1
- A2,
- drogi ekspresowe S1,
- S2,
- S3,
- S5,
- S6,
- S7,
- S8,
- S10,
- S11,
- S12,
- S16,
- S17,
- S19,
- S51
- S61
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało specjalną mapę ze wszystkimi drogami, które od 1 listopada staną się płatne. Na koniec mamy ciekawostkę. Dlaczego przy drogach nie są stawiane żadne dodatkowe urządzenia albo bramki? Polski system poboru opłat działa satelitarnie.