"Trwa wyposażanie radiowozów Policji w terminale płatnicze POS. To element Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR. Od lutego już w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będziemy mogli zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem" – poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR)

Już we wrześniu 2017 roku uchwalono nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie, dzięki której wprowadzono możliwość zapłacenia grzywny lub mandatu karnego u policjanta w formie bezgotówkowej. Oczywiście nie będzie to przymus – osoba, która taki mandat otrzyma, sama zdecyduje o wyborze formy płatności. Nadal będzie mogła pozostać przy mandacie kredytowanym, ale także będzie mogła dokonać płatności na miejscu za pomocą karty płatniczej lub Blikiem (za pomocą telefonu), z wykorzystaniem terminala POS.

"Polacy coraz chętniej płacą za zakupy, wykorzystując cyfrowe instrumenty płatnicze. Jestem pewien, że to samo będzie dotyczyło kierowców, którzy – jeśli przekroczą przepisy – będą zmuszeni zapłacić za mandat. Dobrze działająca infrastruktura płatnicza w Policji wpłynie na komfort kierowców oraz wyznaczy kierunki rozwoju nowoczesnego e-państwa" – powiedział, cytowany w komunikacie KIR, Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.