Auto Świat Wiadomości Aktualności Od wygłupów za kółkiem do wyroku więzienia – Frog prawomocnie skazany

Od wygłupów za kółkiem do wyroku więzienia – Frog prawomocnie skazany

Prowadzenie samochodu czy motocykla bez prawa jazdy to tylko wykroczenie; kierowanie pomimo karnego, sądowego zakazu, to już przestępstwo. I za taki czyn właśnie – a nie za „zwykłe piratowanie” na drodze Robert N. – słynny warszawski Frog – pójdzie do więzienia.

Frog w białym BMW M3
Youtube.com
Frog w białym BMW M3
  • Kierowanie pojazdem bez odpowiedniego bądź żadnego prawa jazdy to tylko wykroczenie
  • Kierowanie autem wbrew sądowemu zakazowi to przestępstwo, za które grozi do 5 lat więzienia
  • Zakaz kierowania pojazdami sąd może nałożyć nie tylko za przestępstwo, ale i za wykroczenie

Nie pomogła deklaracja skruchy i wewnętrznej przemiany. Warszawski Sąd Okręgowy skazał prawomocnie Froga na 1,5 roku więzienia, dodając do tego kolejny – tym razem 8-letni – zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. To kara być może nie mniej dotkliwa niż półtora roku izolacji – Robert N., poza tym że jest pasjonatem motoryzacji, prowadzi też wypożyczalnię samochodów.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Ostra jazda? To tylko wykroczenia!

Wszystkie wyczyny warszawskiego Froga (pseudonim kierowcy), które uczyniły go sławnym już w 2014 roku, to tylko wykroczenia. Przypomnijmy tylko, że Frog wielokrotnie urządzał sobie „pojeżdżawki” m.in. po stolicy – jeździł bardzo szybko w ruchu ulicznym, niebezpiecznie wyprzedzał inne samochody, kręcił „bączki”, a swoje przejazdy nagrywał i chwalił się nimi w internecie, jednocześnie szydząc z bezradności policji. Jako że na biednego nie trafiło, groźba mandatu czy choćby grzywny (maksymalna grzywna za wykroczeniem lub zbieg wykroczeń to 5 tys. zł) nie była dla niego środkiem odstraszającym. Ostatecznie organy ścigania w toku „rozpracowywania” Froga ustaliły jego prawdziwe imię i nazwisko, a jednym z dowodów w sprawie było nagranie, którym sam Frog chwalił się na YouTube.

Przeczytaj też:

Co można takiemu zrobić? Niepoprawnego kierowcę można wysłać na egzamin sprawdzający, sąd orzekający w sprawie o wykroczenie może nałożyć karę zakazu prowadzenia pojazdów – maksymalnie na 3 lata. Grzywna – to wspomniane już 5 tys. zł. Dochodzi kara aresztu – do 30 dni. By uczynić odpowiedzialność za wyczyny Froga bardziej uciążliwą, jego przejazdy „podzielono” na odcinki – za wykroczenia popełnione w jednej dzielnicy odpowiadał przed różnymi sądami właściwymi dla poszczególnych dzielnic Warszawy, a sądy nakładały za popełnione wykroczenia i grzywny, i m.in. zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych, które kończyły się w różnych momentach 2019 roku. Tymczasem Frog już w 2018 roku w imponujący sposób, nieosiągalny dla niejednego zawodowego kierowcy SOP-u, kręcił bączki na parkingu pod jednym z hipermarketów, a nagrania były wrzucane do sieci. Podczas jednej z przejażdżek wpadł – został zatrzymany, zapewne nieprzypadkowo, przez patrol policji za kierownicą Porsche.

Kodeks Wykroczeń Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Kodeks Wykroczeń Art. 29. § 1. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

§ 2. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy.

§ 3. Zakaz, o którym mowa w § 1, obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

§ 4. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

Ostra jazda: od wykroczenia do przestępstwa

O ile w przypadku samego kierowania bez prawa jazdy odpowiedniej kategorii można się wykpić mandatem w wysokości 300 zł, a w przypadku kierowania samochodem czy motocyklem bez jakiegokolwiek prawa jazdy – mandatem 500-złotowym (oczywiście w przypadku niezręcznej rozmowy z policjantem sprawa może trafić do sądu, a wówczas maksymalna grzywna to 5 tys. zł), to już kierowanie wbrew sądowemu zakazowi jest przestępstwem. I właśnie o takie przestępstwo (z art. 244 Kodeksu karnego) został oskarżony Frog. Grozi za to do 5 lat więzienia, choć sąd pierwszej instancji nie był aż tak surowy: orzekł 1,5 roku więzienia, przedłużając jednocześnie Frogowi zakaz prowadzenia pojazdów. W apelacji oskarżony przyrzekał, że czuje skruchę i deklarował, że już się zmienił oraz że nie jest bandytą (wcześniej dobrowolnie proponował przyjęcie kary grzywny 10 tys. zł). Sąd II instancji się nie ugiął, stwierdzając, że okoliczności łagodzące i tak zostały wzięte pod uwagę. Frog pójdzie do więzienia na 1,5 roku, oprócz tego ma zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych przez okres 8 lat.

Kodeks Karny Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, (…),

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jazda bez prawka – to nie zawsze to samo!

Warto wiedzieć, że obecnie przepisy przewidują trzy (a tak naprawdę cztery) różne warianty kierowania pojazdem bez uprawnień. To, po pierwsze, jazda bez odpowiedniego prawa jazdy, gdy nigdy go nie mieliśmy (Panie władzo, nie wiedziałem, że nie mogę jechać takim motocyklem!) – jest to wykroczenie zagrożone mandatem lub grzywną oraz, ewentualnie, regresem ubezpieczeniowym, jeśli spowodujemy jakieś szkody; po drugie, jazda po utracie prawa jazdy – to już przestępstwo, które zagrożone jest karą do 2 lat więzienia. Ma ono miejsce wtedy, gdy straciliśmy prawo jazdy (uprawnienia) np. za punkty karne, gdy nie zdaliśmy egzaminu sprawdzającego, na który wysłał nas starosta, a dalej jeździmy.

Kodeks karny Art. 180a.

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Po trzecie, przestępstwem (zagrożonym najwyższą karą w tej kategorii przestępstw) jest kierowanie pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów – to wspomniany wyżej art. 244 Kodeksu karnego, który przewiduje nawet 5 lat więzienia za to przestępstwo.

A gdy prawko zatrzymane, a uprawnienia nie cofnięte?

Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość
Zatrzymanie prawa jazdy za prędkośćŻródło: Auto Świat

Co do kierowania pomimo czasowego zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, to jest to wykroczenie, które wiąże się z automatycznym przedłużeniem zatrzymania prawa jazdy o kolejne 3 miesiące. Dopiero za kolejnym razem tracimy uprawnienia, a co grozi za dalsze uparte siadanie za kółko – już wiecie.

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków