Auto Świat Wiadomości Aktualności Opony zimowe mają już 90 lat. Tak wyglądały pierwsze

Opony zimowe mają już 90 lat. Tak wyglądały pierwsze

Opona zimowa w tym roku obchodzi 90-lecie powstania. Pierwsze tego typu, sezonowe ogumienie wynaleziono w 1934 r. Popularne dziś "zimówki" najpierw trafiły do ciężarówek, a Nokian wprowadził je na rynek z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa jazdy podczas ciężkich i surowych skandynawskich zim.

Opona zimowa
Nokian
Opona zimowa

W tym roku przypada 90. rocznica wprowadzenia przez Nokian Tyres pierwszej opony zimowej, która - nie bójmy się tego okreslenia - zrewolucjonizowała bezpieczeństwo jazdy w warunkach zimowych.

Opony zimowe powstały w 1934 r.

Popularne dziś "zimówki" pojawiły się na świecie w 1934 r. Przed wynalazkiem Nokian Tyres, de facto nie było opon nadających się do jazdy zimą. Większość z nich miała gładką powierzchnię, a o przyczepność zimą dbała nie sama opona, ale zamocowane do koła łańcuchy śnieżne.

Opona Kelirengas
Opona KelirengasNokian

Pierwsza opona zimowa, Kelirengas, znana również jako Weather Tire, została stworzona z myślą o ciężarówkach, aby poradzić sobie z trudnymi fińskimi zimami. Jej chropowata powierzchnia bieżnika zapewniała niezbędną przyczepność, a otwarty wzór umożliwiał samooczyszczanie się z nagromadzonego śniegu.

Pierwsze opony zimowe do samochodów osobowych

Reklama opon Nokian Hakkapeliitta
Reklama opon Nokian HakkapeliittaNokian

Dwa lata później, Nokian Tyres wprowadził opony Lumi-Hakkapeliitta, udoskonalone wersje swoich opon, przeznaczone tym razem dla samochodów osobowych. Co ciekawe opony te wyposażone były w "przyssawki" mające przeciwdzialać poślizgowi.

Współczesna opona zimowa - skomplikowany produkt

Współczesne opony zimowe znacznie różnią się od swoich historycznych poprzedników. Składają się z około 100 różnych surowców, w tym odnawialnych i pochodzących z recyklingu.

Historyczne opony zimowe Nokian
Historyczne opony zimowe NokianNokian

Teemu Soini, wiceprezes ds. innowacji i rozwoju Nokian Tyres, przy okazji 90-lecia wynalezienia opon zimowych, podkreśla, że bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój to kluczowe obszary innowacji firmy, zwłaszcza w kontekście opon zimowych. Marko Saari, wiceprezes ds. zarządzania produktami, dodaje, że różnorodne warunki zimowe wymagają dostosowania opon do specyficznych potrzeb regionalnych, a także uwzględnienia rozwoju technologii pojazdów, w tym pojazdów elektrycznych.

Autor Paweł Krzyżanowski
Paweł Krzyżanowski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
Powiązane tematy:opony zimowe
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków