W przyszłości wodór zatankujemy na stacjach Orlenu nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Docelowo powstanie w naszym kraju sieć 54 stacji tankowania paliwa H2 (trwają już przetargi na budowę stacji w Poznaniu i Katowicach). Na Słowacji pojawi się 26 placówek, a w Czechach 22 obiekty. Wraz z nimi Orlen wybuduje 6 nowych hubów wodorowych (3 w naszym kraju, 2 w Czechach i 1 na Słowacji), które do 2030 r mają osiągnąć moc wytwórczą na poziomie ok. 50 tys. ton rocznie.

Orlen zapewnia, że nowe huby będą zasilane przez odnawialne źródła energii. Energia do instalacji elektrolizy będzie dostarczana m.in. z morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku oraz instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (w Płocku, Ostrołęce oraz na terenie Czech) i farm fotowoltaicznych.

Nowy projekt to kolejny etap wodorowych inwestycji Orlenu. Pilotażowe punkty tankowania funkcjonują już w Niemczech (Wolfsburg i Mullheim). Obecnie trwa w Polsce budowa instalacji produkcji wodoru o jakości wymaganej przez przemysł samochodowy. Placówki powstaną we Włocławku, Trzebini i Płocku. Docelowa łączna moc produkcyjna ma sięgnąć ponad 1000 kg na godzinę.