W sobotę zawodnicy ORLEN Team rozpoczną rywalizację na Ar-Rab al-Chali - największej piaszczystej pustyni na świecie. Zanim jednak rozpoczną prawdziwą rywalizację czeka ich wyjątkowy, jak na zawody cross-country prolog.  Tegoroczny odcinek otwierający zmagania w Abu Dhabi Desert Challenge odbędzie się na ulicach Abu Zabi oraz częściowo na torze, na którym odbywają się wyścigi Grand Prix Formuły 1.

„Czeka nas bardzo interesujący prolog, organizatorzy zadbali, żeby od początku rajdu nie brakowało emocji. Ciekawy jestem, jak  zaprezentują się samochody  cross-country w konfrontacji z miejską nawierzchnią” – powiedział Marek Dąbrowski

Marek Dąbrowski i Jacek Czachor mają już na swoim koncie występ w tegorocznych eliminacjach Pucharu Świata FIA. Zawodnicy ORLEN Team rywalizowali w zimowym rajdzie Baja Russia Northern Forest, który ukończyli na 9 miejscu, zdobywając pierwsze punkty w klasyfikacji FIA.

- Przed nami bardzo długi sezon i chcemy jak najszybciej ponownie zgrać się z Jackiem. Rok temu do IV etapu jechaliśmy dobrym tempem, niestety przytrafił nam się błąd i dachowaliśmy na wydmach. W tym roku jedziemy bogatsi o doświadczenie, jakie nabyliśmy podczas zeszłorocznych startów – powiedział Marek Dąbrowski

- To będzie wymagający rajd pod kątem nawigacji. Jest jednak o co walczyć, ponieważ punkty będą liczyć się podwójnie w stosunku do rajdów typu baja. Cieszę się, że stawka konkurentów jest bardzo silna, będziemy mogli porównywać swoje czasy z najlepszymi – dodał Jacek Czachor.

Po zeszłorocznym rewelacyjnym drugim miejscu, Adam Małysz i Rafał Marton wracają do Abu Dhabi zmotywowani i głodni sukcesu. Załoga ORLEN Team będzie przemierzać pustynne odcinki samochodem rajdowym MINI przygotowanym przez niemiecką firmę X-raid.

- To będzie nasz pierwszy długodystansowy start po Dakarze i jednocześnie debiut w nowym samochodzie. Bardzo się cieszymy, że przed nami sześć dni jazdy po piachu, taki trening to niewątpliwie bezcenne doświadczenie. Jednocześnie nie ukrywam, że mamy olbrzymi głód rywalizacji i mamy nadzieję na jak najwyższą pozycję – powiedział Adam Małysz.

Dla Kuby Piątka Abu Dhabi Desert Challenge jest pierwszym sprawdzianem w tegorocznych Mistrzostwach Świata. Polak otrzymał czternasty numer startowy w mocno obsadzonym rajdzie. Wśród jego konkurentów znajdują się: Marc Coma, Paulo Goncalves, Joan Barreda Bort, Sam Sunderlnad oraz Ruben Faria.

- Po Dakarze zrobiłem sobie trzy tygodnie przerwy,  potem wróciłem do intensywnych treningów. Przez miesiąc przygotowywałem się w Hiszpanii trenując z Marc`kiem Comą i Jordim` Viladomsem.  W Abu Dhabi Desert Challenge pojadę najnowszym motocyklem KTM. To model lżejszy o 20kg od sprzętu, którym jechałem podczas Dakaru. Liczę na dobry występ i pierwsze punkty w sezonie – powiedział Kuba Piątek.

Abu Dhabi Desert Challenge rozpocznie sobotni prolog rozegrany na Yas Marina Circuit, po którym zawodnicy pokonają pięć kolejnych etapów rajdowych o łącznej długości 1307 km.Dyrektorem zawodów jest Ronan Morgan, który odpowiadał również za pierwszą rundę Pucharu Świata – Baja Russia Northern Forest.