Do zawodów zgłosiło się blisko osiemdziesiąt załóg, co oznacza, że walka o zwycięstwo w tegorocznej edycji Pucharu Świata wkracza w decydującą fazę. Na Półwyspie Iberyjskim wystartuje czołówka kierowców cross country. Listę startową otwiera tegoroczny triumfator Dakaru – Nasser Al-Attiyah i zawodnicy z pierwszej dziesiątki Pucharu Świata FIA: Reinaldo Varela, Yazeed Al-Rajhi, Miroslav Zapletal, Erik Van Loon i Nani Roma – zeszłoroczny zwycięzca rajdu. Z powodów zdrowotnych z rywalizacji w Baja Aragon wycofał się lider klasyfikacji generalnej Vladimir Vasiliev.

Załoga ORLEN Team na hiszpańskie bezdroża wyruszy z numerem trzecim. Przed zawodnikami do pokonania ponad 643 kilometry technicznych i wymagających precyzyjnej nawigacji tras.

„Rok temu zmagania na Półwyspie Iberyjskim zakończyliśmy w pierwszej dziesiątce. W tym roku cel jest ten sam, chcemy punktować w Pucharze Świata i zdobywać cenne doświadczenie. Każdy przejechany kilometr na tym etapie przygotowań jest na wagę złota zwłaszcza, że zbliżająca się edycja rajdu Dakar, aż dwa razy wkroczy na szutrowe trasy w Argentynie, które mają właśnie taką charakterystykę” – powiedział Marek Dąbrowski.

„Startujemy z czwartego miejsca w klasyfikacji Pucharu Świata i na pewno będziemy chcieli utrzymać dobrą pozycję w generalce. Konkurencja będzie jednak bardzo duża, swój udział w rajdzie potwierdzili najlepsi kierowcy cross country tegorocznego cyklu. Przed nami trzy dni ściągania na szybkich, trudnych technicznie odcinkach. Hiszpański klasyk to kolejny, ważny etap naszych przygotowań do przyszłorocznego Dakaru” – dodał Jacek Czachor.

Trzydziesta druga edycja rajdu Baja Aragon startuje już w najbliższy piątek 24 lipca. Zmagania zainauguruje 5 kilometrowy prolog, który ustawi listę startową przed sobotnią rywalizacją. W tym roku na zawodników czeka trasa o łącznej długości 845 kilometrów, z czego ponad 643 kilometry stanowią odcinki specjalne podzielone na trzy etapy.

Punktacja Pucharu Świata FIA

1. Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) 171 pkt.

2. Nasser Al-Attiyah/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) 150 pkt.

3. Reinaldo VARELA/Gustavo GUGELMIN (BRA) 85 pkt.

4. Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) 78 pkt.

5. Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) 66 pkt.

5. Miroslav ZAPLETAL/Maciej MARTON (CZE/POL) 66 pkt.

7. Erik VAN LOON/Wouter ROS EGAAR (NLD) 64 pkt.

8. Harry HUNT/Andreas SCHULZ (GBR/DEU) 32 pkt.

9. Tapio SUOMINEN/Toni NASMAN (FIN) 30 pkt.

10. Adam MAŁYSZ/Rafał MARTON (POL) 28 pkt.