Od początku tego tygodnia trwają ferie zimowe na Mazowszu i w województwach: dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim. Do końca tego tygodnia wolne mają jeszcze uczniowie z Podlasia, Warmii i Mazur. Na koniec przyjdzie czas na województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.

Punkt kontroli autokarów na Śląsku Foto: Śląska Policja
Punkt kontroli autokarów na Śląsku

Policjanci, jak co roku, kontrolują autokary w ramach akcji "Bezpieczne ferie", aby rodzice nie musieli się przejmować podróżami swoich pociech. Efekty bywają różne, ale wynik kontroli odbywającej się w Płocku, zszokował rodziców. 49-letni kierowca autokaru, który miał wyruszyć z ich dziećmi w ponad 1000-kilometrową trasę, chciał to zrobić pomimo aktywnego od połowy 2021 r. sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Cóż, przynajmniej stan techniczny pojazdu był bez zarzutu...

Kierowca autokaru z Płocka stanie przed sądem

Przez próbę jazdy bez uprawnień nieodpowiedzialny mężczyzna będzie musiał tłumaczyć się przed sądem. Grozi mu za to nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Ta sytuacja pokazuje, jak ważne są kontrole przeprowadzane przez funkcjonariuszy przed wypuszczeniem dzieci na zimowy wypoczynek. Policjanci apelują do rodziców o zwracanie uwagi na stan techniczny i wezwanie patrolu w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Kontrole odbywają się też regularnie w stałych punktach w każdym województwie. Pełen wykaz miejsc jest dostępny na stronie policji. Rodzice mogą również sami sprawdzić dokumenty i podstawowe dane autokaru przez internet. Potrzebują do tego tylko numeru rejestracyjnego pojazdu, który trzeba wpisać stronie bezpiecznyautobus.gov.pl, żeby wygenerować bezpłatny raport.