• 18-latek, który niedawno odebrał swoje prawo jazdy, kierował wczoraj BMW, wypadł z drogi i wpadł pomiędzy drzewa
  • Strażacy długi czas wycinali młodego kierowcę z pogniecionej karoserii
  • licznik prędkościomierza w BMW zatrzymał się na prędkości 120 km/h
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Statystyki policyjne są nieubłagane. Młodzi kierujący w wieku 18 - 24 swoją brawurową jazdą powodują najwięcej wypadków *. Właśnie do tej grupy wiekowej należy kierujący BMW, który czwartego maja 2022 r. na drodze do Ochli rozbił samochód. Niemiecki sedan dosłownie „zawinął się na drzewie”. Strażacy długi czas wycinali młodego kierowcę z pogniecionej karoserii. 18-latek miał wiele szczęścia. Badania wykazały, że ma połamane żebra i wewnętrzne obrażenia, ale nie zagrażają one życiu.

Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego na miejscu zdarzenia wynika, że przyczyną wypadku również była nadmierna prędkość – licznik prędkościomierza zatrzymał się na prędkości 120 km/h. Na tym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Są tam także przejścia dla pieszych. Na szczęście nikt oprócz kierującego BMW nie odniósł obrażeń. Dla młodego człowieka brawurowa jazda tym razem skończyła się szczęśliwie, bo przeżył tak makabryczny wypadek. Miejmy nadzieję, że to zdarzenie będzie dla niego wystarczającą lekcją i 18-latek będzie świadomy ryzyka jazdy z nadmierną prędkością **, kiedy ponownie wsiądzie za kierownicę samochodu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

*- Młodzi kierujący w wieku 18-24 swoją brawurową jazdą powodują najwięcej wypadków w przeliczeniu na 10 tys. osób w populacji. Jak możemy przeczytać w opracowaniu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji: "W 2021 roku byli oni sprawcami 3 653 wypadków (17,7 proc. wypadków powstałych z winy kierujących), zginęły w nich 382 osoby, a 4 630 zostało rannych. […] Przyczyną 38,2 proc. wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”, a o ich ciężkości świadczy 55,5% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka".

**- Nadmierna prędkość na drodze jest przyczyną 25 proc. wypadków drogowych (2021 r.), a co piąta śmiertelna ofiara jest z wypadku spowodowanego przez prędkość. Policjanci od wielu lat informują, że to prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Analizy zdarzeń drogowych wskazują, że w zależności od roku jest to 20 - 25 proc. wypadków. Badania wskazują również, że wśród śmiertelnych ofiar wypadków ponad 20 proc. pochodzi ze zdarzeń, których przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Mimo zwiększonych kar, zaostrzonych przepisów, ryzyka utraty uprawnień do kierowania wciąż kierujący nie stosują się do przepisów o dozwolonej prędkości.