Czy sprowadzenie samochodu z Ameryki Północnej może się opłacać? Przecież poza 10-procentowym cłem należy jeszcze doliczyć podatek akcyzowy w wysokości 3,1 proc. wartości pojazdu w przypadku silnika do 2 litrów lub aż 18,6 proc., jeśli pojemność jest większa. Ponadto trzeba jeszcze zapłacić podatek VAT w wysokości 23 proc. To (i dość długi czas oczekiwania) jednak nie zniechęca kupujących z Polski, których ostatnio systematycznie przybywa.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

- Aktualnie, w związku z coraz niższym kursem dolara względem polskiej złotówki, sprowadzanie aut z USA staje się coraz popularniejsze. Z USA do Polski rocznie sprowadza się ponad 50 tys. samochodów. Większość trafia do naszego kraju przez porty w Niemczech i Holandii. Sprowadza się bardzo różne pojazdy — od najnowszych modeli, niedostępnych w Europie aż po zabytkowe. Większość z tych sprowadzanych samochodów to auta powypadkowe z aukcji. Powodem takiego wyboru jest znacznie niższa cena zakupu, która ma duże znaczenie dla podstawy celnej – wyjaśnia Antoni Tryanowski z firmy Motoexim Sp. z o.o.

Sprowadzenie auta z USA: o tym warto wiedzieć

Samochody z USA kupuje się przeważnie z trzech źródeł (wszystkie są dostępne w internecie):

  • oferty sprzedawców prywatnych (najbardziej ryzykowne);
  • oferty dealerów;
  • aukcje z pojazdami należącymi do banków, firm leasingowych lub towarzystw ubezpieczeniowych.

Droższym, ale jednocześnie najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w sprowadzaniu amerykańskich pojazdów. Wtedy można liczyć także na pomoc w dostosowaniu takiego samochodu do przepisów obowiązujących w Europie.

- W samochodach ze Stanów jest inne oświetlenie, które należy wymienić, dostosowując je do polskich przepisów. W autach z USA światła mijania są asymetryczne, kierunkowskazy nie są oddzielone od świateł postojowych, a do tego mają czerwoną barwę. Zdarza się też, że w samochodach ze Stanów nie ma świateł przeciwmgielnych, które w Polsce są wymagane. Jest to spowodowane innymi warunkami atmosferycznymi, które tam panują – tłumaczy Julia Langa z serwisu ogłoszeniowego Autoplac.pl.

Ile kosztuje transport auta z USA?

Po stronie wydatków znajdują się również koszty całej operacji związanej z transportem zakupionego pojazdu w Stanach Zjednoczonych. Zależą one od lokalizacji wystawionego na sprzedaż samochodu. Ważna jest odległość do najbliższego portu, z którego auto popłynie do Europy.

Autoplac.pl informuje, że transport lądowy z miejsca zakupu do najbliższego portu wynosi od 0,5 dolara (ok. 2 zł) do 1,5 dolara (ok. 6 zł) na milę (ok. 1,6 km), czyli od ok. 1,8 zł za km do ok. 3,75 zł za km. Natomiast transport morski z USA do Europy kosztuje od 600 do 1500 dolarów (od ok. 2400 zł do ok. 6 tys. zł). Znacznie taniej będzie więc sprowadzić pojazd ze wschodniego wybrzeża USA (np. z Miami czy Nowego Jorku) niż z zachodniego.