Biorąc pod uwagę natężenie ruchu drogowego zarówno na trasie krajowej „61” oraz „8”, policjanci prowadzą na całej długości tych dwóch ciągów komunikacyjnych systematyczne działania pod nazwą „Bezpieczna 61-ka” oraz „Bezpieczna 8-ka”. W sumie mundurowi tylko od 1 do 31 marca na tych dwóch trasach skontrolowali 3864 pojazdy.

Funkcjonariusze w czasie kontroli zwracali szczególną uwagę na zachowania kierujących i popełniane przez nich drogowe „grzechy”. Mundurowi w czasie swojej służby wykorzystywali videorejestratory, zainstalowane w radiowozach oraz ręczne i laserowe mierniki prędkości. Funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim, czy kierowcy nie jadą zbyt szybko oraz czy są trzeźwi, czy osoby podróżujące samochodami mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach ochronnych. Kontrolowano wymagane dokumenty i stan techniczny pojazdów.

Przykładem lekkomyślności i lekceważenia przepisów ruchu drogowego był zatrzymany na krajowej ósemce w minioną sobotę, tuż po godzinie 19 kierowca vw polo, który jechał od miejscowości Kamień w kierunku Sztabina. 60-latek przekroczył dozwoloną prędkość o 34 km/h, poza terenem zabudowanym jadąc z prędkością 124 km/h, gdzie obowiązuje ograniczenie do 90 km.

Następnie kierujący Volkswagenem przed wyprzedzaniem nie upewnił się, czy ma dostatecznie dużo miejsca do wykonania tego manewru i swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem zmusił inne pojazdy do gwałtownego hamowania oraz zjechania na pobocze. Całą sytuację nagrał policyjny wideorejestrator.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zatrzymali kierowcy prawo jazdy i teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będzie on odpowiadał przed sądem. W sumie za przewinienia, jakich dopuścił się mężczyzna, otrzymałby mandat karny w wysokości 1000 zł i 12 pkt.

Jednak szczególny nacisk w czasie opisywanych działań funkcjonariusze kładli na kontrole kierujących pojazdami ciężarowymi, a większość nałożonych mandatów dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości. W sumie nałożono ich 2046 (w 1720 przypadkach związane były z przekroczeniem dozwolonej prędkości).