Biuro Spraw Wewnętrznych Policji przygotowało sprawozdanie za 2024 r. To ciekawa publikacja, bo pokazuje m.in., z jak dużym problemem przestępczości we własnych szeregach borykają się stróże prawa. Warto pamiętać, że mowa o przypadkach nadużyć, które zostały wykryte.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo"Tylko" 20 policjantów z drogówki z zarzutami związanymi z przestępstwami
Okazuje się, że w całym ubiegłym roku, o czym informuje PAP, powołując się na materiał "Rzeczpospolitej", policjanci popełnili niemal 1100 przestępstw. Blisko co trzeci przypadek dotyczył korupcji. Ale co ciekawe, wśród podejrzanych znalazło się "zaledwie" 20 funkcjonariuszy związanych ze "służbą na drodze".
W 2024 r. najwięcej przestępstw popełnili policjanci z prewencji. Tomasz Safjański, cytowany przez "Rz" były wiceszef Biura Wywiadu Kryminalnego KGP, profesor Akademii WSB, stwierdził: "W prewencji mamy nowy narybek, który przechodził przez rozszczelnione sito weryfikacji. Już podczas szkolenia podstawowego okazywało się, że jest dużo przypadków używania narkotyków, łamania dyscypliny. Nie da się ze słabych kandydatów zrobić dobrych policjantów. Oni będą popełniać błędy, brać łapówki".
- Przeczytaj także: Każdy kierowca w Polsce będzie musiał wymienić prawo jazdy. Bez wyjątku. Wyjaśniamy
Większa liczba przestępstw popełnianych przez mniejszą liczbę osób
Policyjne dane pokazują, że w 2024 r. przestępstwa popełniało mniej funkcjonariuszy niż w 2023 r. (o 22 mniej), ale za to sama liczba spraw była dużo większa (650 spraw w 2023 r.). Co trzecie nadużycie było związane z korupcją, tyle że — jak przekazała PAP — miało zawoalowaną formę. Były to bowiem nadużycia funkcji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej — tę postać miało ponad 70 proc. przestępstw korupcyjnych.