Polska ma jeden z największych parków samochodowych w Unii Europejskiej. Z wynikiem 14,6 mln pojazdów zajmuje szóste miejsce w Unii Europejskiej, po Niemczech, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii - wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

Oznacza to, że 1 samochód na 15 jeżdżących po unijnych drogach jest zarejestrowany w Polsce - czytamy w informacji.

Pod względem liczby nowych rejestracji ustępujemy jedynie siedmiu europejskim krajom. Zdecydowanym liderem, z wynikiem ponad 3 mln sztuk, są Niemcy. Polacy w 2008 r. zarejestrowali ponad 320 tys. nowych samochodów.

- Na tle innych europejskich krajów Polacy wypadają zdecydowanie poniżej średniej pod względem zakupu nowych samochodów. W Unii Europejskiej współczynnik sprzedaży na 1000 mieszkańców wynosi 30 sztuk, w Polsce - 7. Taka różnica wynika z braku w Polsce rozwiązań legislacyjnych, promujących zakup nowych samochodów, które zostały już zastosowane przez wiele państw, uzależniających opodatkowanie samochodów od parametrów ekologicznych lub dopłat do zakupu nowych samochodów - tłumaczy współtwórca raportu Mirosław Michna z KPMG.

Najbardziej zmotoryzowanym województwem w Polsce jest województwo mazowieckie. To właśnie tam jest najwięcej, bo ponad 3 mln pojazdów. Ponad 2 mln aut jeździ po drogach województwa śląskiego, a trzecim w Polsce parkiem samochodowym może poszczycić się Wielkopolska - 2 mln sztuk.

Gdzie kupić samochód?

Także pod względem największej gęstości samochodów zdecydowanie wyróżnia się województwo mazowieckie - 440 aut osobowych na 1000 mieszkańców. Dalej są województwa wielkopolskie - 438 i opolskie - 414 samochodów.

Najsłabiej zmotoryzowane obszary kraju to województwa warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. W obydwu współczynnik samochodów osobowych przypadających na 1000 mieszkańców wyniósł nieco ponad 330 sztuk.

Polacy zdecydowanie preferują używane auta. Jak wynika z raportu PZPM, w 2008 r. sprowadzili ich rekordową ilość - 1,1 mln sztuk. Z możliwości sprowadzenia używanego samochodu korzystamy dużo częściej niż z zakupu nowego. W ubiegłym roku na pięć nowo zarejestrowanych aut, zaledwie jedno było nowe. Największymi importerami używanych samochodów okazali się mieszkańcy Poznania, Warszawy i Katowic.

Niestety, nasze drogi należą także do najniebezpieczniejszych w regionie. Co ósma ofiara wypadków w Unii Europejskiej ginie na polskich drogach. W ubiegłym roku w naszym kraju doszło do blisko 49 tys. wypadków. W ponad 70% uczestniczyły wyłącznie samochody osobowe.

- Polska jest jednym z większych motoryzacyjnych rynków w regionie. Niestety, mamy jeden z najwyższych wskaźników wypadków na drogach, a nasz park samochodowy bardzo się starzeje. Obecnie ponad 2/3 samochodów na polskich drogach ma więcej niż 10 lat. Konieczne są zmiany legislacyjne promujące zakup nowszych, bardziej ekologicznych, a także bezpieczniejszych aut - mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.

Raport PZPM jest coroczną kompleksową publikacją poświęconą branży motoryzacyjnej, fotografią rynkowej rzeczywistości za rok 2008. Został przygotowany przez PZPM we współpracy z KPMG oraz Baker&McKenzie.