Auto Świat Wiadomości Aktualności Poszkodowani w powodzi mogą liczyć na realną pomoc. Sprawa dotyczy ubezpieczenia OC

Poszkodowani w powodzi mogą liczyć na realną pomoc. Sprawa dotyczy ubezpieczenia OC

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. W przypadku braku ciągłości ubezpieczenia trzeba liczyć się z opłatą. Okazuje się jednak, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nawet umorzyć całość tej opłaty. To ważna informacja dla osób, które poniosły straty, np. w wyniku powodzi.

Zalany samochód po powodzi
Trong Nguyen / Shutterstock
Zalany samochód po powodzi
  • Właściciele pojazdów mają obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), a kontrolę spełnienia tego obowiązku sprawuje UFG
  • W uzasadnionych przypadkach UFG może umorzyć całość lub część opłaty za OC, bądź też udzielić ulgi w spłacie
  • W przypadku utraty dokumentacji związanej z ubezpieczeniem OC pojazdu dane ubezpieczyciela można uzyskać korzystając ze strony ufg.pl

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest odpowiedzialny za wypłatę odszkodowań oraz świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, które spowodowali nieubezpieczeni posiadacze pojazdów. Właściciele pojazdów mają obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC, a kontrolą spełnienia przez właścicieli pojazdów tego obowiązku zajmuje się także UFG.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wysokie opłaty za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC

Kwestia ubezpieczenia OC jest poważna, bo gdy właściciel pojazdu nawet przez krótki czas nie będzie miał ważnego OC, musi liczyć się z opłatą za jego brak. Wysokość opłaty uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli, rodzaju pojazdu oraz okresu, w którym nie działała ochrona ubezpieczeniowa w danym roku kalendarzowym.

W przypadku samochodów osobowych opłata jest dwukrotnością płacy minimalnej, w przypadku ciężarówek, ciągników samochodowych i autobusów trzykrotnością, a dla pozostałych pojazdów wynosi jedną trzecią płacy minimalnej. Płaca minimalna w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca br. wynosiła 4242 zł, a od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. wynosi 4300 zł.

Opłata ze względu na długość przerwy w ochronie ubezpieczeniowej naliczana jest następująco:

  • od 1 do 3 dni – 20 proc. pełnej opłaty,
  • od 4 do 14 dni – 50 proc. pełnej opłaty,
  • powyżej 14 dni – 100 proc. opłaty.

Poszkodowani w powodzi mogą liczyć na umorzenie opłaty lub ulgę w spłacie

UFG przypomina, że w uzasadnionych przypadkach może umorzyć opłatę w całości lub w części, bądź też udzielić ulgi w jej spłacie. "Przypadki te mogą być związane z wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową lub sytuacją życiową zobowiązanego, spowodowaną na przykład takim żywiołem, jakim jest powódź" — precyzuje UFG.

Fundusz przypomina, że jeśli ktoś ma sprawę związaną z opłatą za brak OC w UFG (w trybie dowolnym lub egzekucyjnym) i jednocześnie jest osobą poszkodowaną wskutek powodzi, może zwrócić się do UFG o umorzenie opłaty lub ulgę w spłacie. Wiadomość do Funduszu w tej sprawie można przesłać pocztą elektroniczną, tradycyjną lub przez konto w portalu ufg.pl, podając co najmniej dwie z poniższych informacji:

  • numer sprawy,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • imię i nazwisko oraz PESEL osoby, której dotyczy sprawa opłaty za brak OC.

W przypadku takich kataklizmów jak powódź, powszechnym problemem bywa utrata dokumentacji związanej z ubezpieczeniem OC pojazdu mechanicznego. Dane ubezpieczyciela, który wystawił polisę dla danego pojazdu, można jednak uzyskać w prosty sposób, i to bezpłatnie. Wystarczy wejść na stronę ufg.pl i wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków