• Wprowadzenie prawa jazdy w telefonie komórkowym obiecuje Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Zmiany mogą wejść w życie już za kilka miesięcy
  • W pierwszym półroczu punkty karne online sprawdzano ponad 279 tys. razy. Można to zrobić m.in. poprzez smartfon, ale nowy sposób będzie prostszy
  • Od końca zeszłego roku nie trzeba już wozić dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. W smartfonach z Android wystarczy skorzystać z funkcji mPojazd w aplikacji mObywatel

Krok po kroku zbliżamy się do kolejnego ułatwienia dla kierowców. Po cyfrowym dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu (oba wciąż tylko w Android, gdyż wersja dla iPhone dalej w opracowaniu), pora na prawo jazdy w telefonie. Minister Marek Zagórski w rozmowie z RMF FM potwierdził, że Ministerstwo Cyfryzacji jest już gotowe technologicznie na wdrożenie kolejnej usługi. Do rozwiązania pozostają jeszcze tylko kwestie prawne.

Jeśli potwierdzą się zapowiedzi ministra Zagórskiego, to jeszcze w tym miesiącu rząd przyjmie odpowiednią ustawę i skieruje ją do parlamentu. Nawet jeśli ustawa zostanie szybko uchwalona, to pozostaje jeszcze odczekać kolejne trzy miesiące, by prawo weszło w życie (w ramach tzw. okresu vacatio legis). Zapewne zatem na początku przyszłego roku skorzystamy z cyfrowego prawa jazdy.

Niewykluczone, że wraz z cyfrowym prawem jazdy, pojawi się także dostęp do informacji o aktualnej liczbie punktów karnych, o czym informuje dziennik.pl. Będzie to z pewnością kolejne ułatwienie dla kierowców, o ile zostanie zachowana uproszczona procedura dostępu do danych. Obecnie bowiem można już sprawdzić stan swojego konta punktowego za pośrednictwem smartfona, komputera czy tabletu w ramach nowego pakietu usług cyfrowych.

Okazuje się, że informacja online o punktach karnych cieszy się sporą popularnością. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podsumował bowiem pierwsze statystyki usługi sprawdzania punktów online: „Tylko w pierwszym półroczu tego roku Polacy skorzystali z niej ponad 279 tysięcy razy. Po wakacjach te statystyki na pewno wzrosną”.

Aby sprawdzić w smartfonie stan swojego konta punktowego, potrzebujemy tzw. profilu zaufanego. To rozwiązanie do potwierdzenia naszej tożsamości w internecie. Można je założyć za pośrednictwem naszego banku (o ile oferuje podobną usługę) poprzez internet. Potem pozostaje zalogować się na stronie obywatel.gov.pl, by uzyskać dostęp do informacji o punktach karnych.