Chodzi o projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)"

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Rząd we wtorek przyjął krajowy program budowy dróg. "Jest to program, który ma finansowanie na wszystkie założone odcinki" — powiedział premier.

Poinformował, że chodzi m.in. o drogę S5 od Grudziądza do Ostródy czy obwodnicę Warszawy.

"To największy w historii Polski krajowy program budowy dróg i autostrad. To 294 mld zł, które są zagwarantowane" — podał.

Jak mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Mateusz Morawiecki, "sieć dróg krajowych, sieć autostrad, którą dzisiaj przyjęliśmy na Radzie Ministrów wzmocni mechanizmy wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy". Dodał, że to mocny impuls gospodarczy i prospołeczny dla wszystkich Polaków.

"Łączymy Polskę, łączymy Polaków, w ten sposób tworzymy lepsze perspektywy dla rozwoju przedsiębiorczości, dla rozwoju gospodarczego" — powiedział.

"Pomimo sytuacji wywołanej wojną nie zwalniamy z inwestycjami, ponieważ wiemy, że inwestycje infrastrukturalne są też kołem napędowym wzrostu gospodarczego, odbicia się w kryzysie, który zgotował nam Putin, a wcześniej pandemia" — wskazał. W ocenie szefa rządu za 5 do 10 lat Polska będzie jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie.

Zdaniem premiera szybki rozwój dróg krajowych, autostrad, dróg ekspresowych jest ważny, "bo powstanie sieć licząca łącznie ponad 8 tys. km nowoczesnych dróg, z których będą korzystały kolejne pokolenia Polaków".

Premier zapewnił, że rząd robi wszystko, "by te koła zębate polskiej gospodarki były połączone dobrym pasem transmisyjnym dróg". "Wszystko to odbywa się pod jednym zasadniczym hasłem — zrównoważony rozwój. Rozwój, który daje szanse na lepsze miejsca pracy, na szybszy wzrost gospodarczy także na terenach wiejskich i w mniejszych miastach powiatowych, miastach wojewódzkich również, ale dobrze skomunikowanych z miastami powiatowymi" — stwierdził.

Jak mówił, to jest "ten rdzeń komunikacyjny, infrastrukturalny, który budujemy".

autorki: Aneta Oksiuta, Magdalena Jarco