• Od początku stycznia do 10 grudnia Polacy skorzystali z elektronicznej usługi sprawdzania punktów karnych niemal 507 tysięcy razy
  • Najwyższe wyniki odnotowano podczas ferii zimowych w lutym (69 615 wizyt)

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się, że elektroniczna usługa sprawdzania punktów karnych cieszy się coraz większą popularnością. Choć jeszcze bieżący rok się nie skończył, to już odnotowano znacznie lepsze wyniki od zeszłorocznych - na liczniku jest już ponad pół miliona.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnia: „Tylko w tym roku, od początku stycznia do 10 grudnia, Polacy skorzystali z niej niemal 507 tysięcy razy. To o 145 tysięcy więcej niż w całym 2018 roku”.

Do tej pory najczęściej sprawdzano stan konta w miesiącach związanych z wyjazdami urlopowymi. Najwyższe wyniki odnotowano podczas ferii zimowych w lutym (69 615 wizyt), wyjazdów na majówkę (w maju było 49 124 próby) oraz po rozpoczęciu roku akademickiego (w październiku sprawdzano 49 124 razy). Ministerstwo zaleca sprawdzenie swojego konta także przed świątecznymi wyjazdami. W komunikacie nie zabrakło wymownego stwierdzenia – „warto, a nawet trzeba”.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

By sprawdzić zdalnie punkty karne wystarczy założyć profil zaufany i odwiedzić stronę www.gov.pl. Informację o swoim dorobku można pobrać w formie dokumentu pdf. Nie jest to jednak dokument urzędowy. Ma on jedynie charakter informacyjny.

Pamiętajmy, że obecnie w Polsce obowiązują dwa limity punktów karnych. W przypadku kierowców z krótkim stażem (prawo jazdy mają mniej niż rok) obowiązuje limit 20 punktów. Pozostali mogą uzbierać 24 punkty. W obu przypadkach stosowane są punkty aktywne (zapisane na koncie) i tymczasowe (oczekiwanie na orzeczenie sądu w sytuacji gdy nie przyjęliśmy mandatu).