Podczas czwartego przystanku tegorocznej serii organizowanego na Plaza de Toros de Las Ventas, Mat pokonał w rundzie finałowej Andre Villa (Norwegia) stając się tym samym zwycięzcą hiszpańskiej edycji zawodów. Trzecie miejsce na podium zdobył powracający do formy Australijczyk, Robbie Maddison.

Hiszpanie, jako świeżo upieczeni Mistrzowie Europy w Piłce Nożnej, entuzjastycznie przywitali freestyle motocross i jego niekwestionowanego bohatera, który po zwycięstwach w Meksyku i Teksasie, po raz trzeci stanął na najwyższym podium. 23,000 ludzi obserwowało finałowy pojedynek, podczas którego Andre Villa nieszczęśliwie upadł i utknął pomiędzy skocznią, a lądowaniem quarter-pipe’a. “Poziom trików, atmosfera i wynik finałów – wszystko to przejdzie do historii. Nie można sobie wyobrazić lepszego przebiegu sezonu FMX,” powiedział Rebeaud niesiony na ramionach fanów po ogłoszeniu wyników.

Szwajcarski zawodnik Mat Rebeaud zdobył pierwszy w historii zawodów Red Bull X-Fighters hat-trick, zwyciężając trzeci raz w tym sezonie.

Liczne piły łańcuchowe, przyniesione przez fanów na arenę do korridy, zamilkły, kiedy w ćwierćfinale Amerykanin Jeremy Lusk wyeliminował narodowego bohatera FMX, Dany Torresa. Ostatecznie Lusk zdobył czwarte miejsce i chcąc podkreślić swoje zadowolenie z tego faktu, postanowił założyć koszulkę Mistrza Hiszpanii, Realu Madryt. Zmuszony do zakończenia rywalizacji Dany, schodził z areny ocierając łzy o koszulkę zdobywcy gola finałów Mistrzostw Europy, Fernando Torresa. „Byłem blisko. O mojej porażce zadecydował głos jednego członka jury. Porażka w takim stylu jest wyjątkowo gorzka, ale i tak jestem zadowolony ze swojego przejazdu,” powiedział po zawodach faworyt hiszpańskiej publiczności. Kolejną osobą, która zaliczyła bolesne doświadczenie w ćwierćfinałach, był Charles Pagès.

Młody Francuz miał dużo szczęścia podczas upadku, jaki zaliczył po próbie wykonania wysokiego Whipa na quarter-pipie. Na tej samej przeszkodzie, kilka chwil wcześniej, Szwed Fredrik Johansson wykonał po raz pierwszy w historii dyscypliny obrót 540.

Kolejne zawody w ramach Red Bull X-Fighters 2008 odbędą się 16 sierpnia w Wuppertalu (Niemcy).

Będzie to ostatnia szansa na zdobycie punktów rankingowych, przed rozegraniem 6 września Wielkiego Finału w Warszawie.

Obecnie liderem kwalifikacji jest Mat Rebeaud, który powiększył swoją przewagę nad Jeremy Stenbergiem (kontuzja) oraz Robbie Maddisonem.

Red Bull X-Fighters 2008 w Madrycie:1. Mat Rebeaud (SUI)2. Andre Villa (NOR)3. Robbie Maddison (AUS)4. Jeremy Lusk (USA) 5. Dany Torres (ESP) 6. Thomas Pagès (FRA) 7. Charles Pagès (FRA) 8. Petr Pilat (CZE) 9. Busty Wolter (GER) 10. Nick de Wit (RSA) 11. Ronnie Renner (USA) 12. Fredrik Johansson (SWE)