Stylistyka Renault Megane została nieco zmieniona, zapewniając mu bardziej nowoczesny wygląd. Przód samochodu zdobią reflektory wyposażone w światła do jazdy dziennej z diodami LED. Przedni zderzak otrzymał wykończenie w kolorze czarnym błyszczącym, z chromowanymi elementami ozdobnymi.

Wnętrze wzbogacone zostało o nowe wzory tapicerek tkaninowych oraz skórzanych łączonych z elementami alcantary i skóry ekologicznej. Całkowicie zmieniona została także gama obręczy kół, a gama dostępnych kolorów nadwozia wzbogacona o dwa nowe kolory: Niebieski Majorelle i Biała Perła.

Z uwagi na duży sukces serii limitowanej Bose Edition w roku 2011 obecnie będzie ona stanowić oddzielny poziom wyposażenia.

Megane 2012 jest pierwszym modelem z ofertą trzech nowych silników Energy (w zależności od kraju) pozwalających połączyć przyjemność prowadzenia z niskim zużyciem paliwa. Silniki te, stworzone w oparciu o zasadę downsizingu nowej generacji, przy wykorzystaniu doświadczenia Renault w Formule 1, wyposażone zostały w szereg rozwiązań, takich jak system Stop&Start z układem odzyskiwania energii przy zwalnianiu/hamowaniu. Poziom emisji hałasu jest dwukrotnie niższy w porównaniu do silników poprzedniej generacji.

Renault Energy TCe 115 to pierwszy benzynowy, doładowany silnik Renault z bezpośrednim wtryskiem, łączący wysokie osiągi z niewielkim zużyciem paliwa. Ta nowa jednostka o pojemności 1198 cm3, wprowadzana na miejsce silnika 1.6 16V, odznacza się wyższymi od niego osiągami (+ 5 KM, + 40 Nm). Dysponuje mocą 115 KM i maksymalnym momentem obrotowym 190 Nm, z czego 90% jest dostępne już od 1 650 obr./min. Napędzane tym silnikiem Renault Megane 2012 zużywa zaledwie 5,3 l/100 km w cyklu NEDC, co jest rekordowym wynikiem dla benzynowych modeli tej kategorii, pozwalającym oszczędzić blisko 1,5 l/100 km. Wynoszący około 1 000 km zasięg jest zbliżony do zasięgu modeli z silnikiem wysokoprężnym.

Megane 2012 dysponować będzie także dwoma silnikami wysokoprężnymi, oferującymi dużą przyjemność prowadzenia przy rekordowo niskim zużyciu paliwa.

Najlepiej sprzedająca się w Mégane jednostka 1.5 dCi została zmodyfikowana - pojawiły się w niej wszystkie nowe rozwiązania technologiczne, wprowadzone po raz pierwszy w zeszłym roku dla modeli Scénic i Grand Scénic w silniku Energy dCi 130, pozwalające obniżyć zużycie paliwa do 3,8 l/100 km w cyklu mieszanym, co stanowi spadek o blisko 12%. Osiągi pojazdu utrzymane zostały na niezmienionym poziomie dzięki zwiększonemu momentowi obrotowemu (260 Nm, tj. o 20 Nm więcej, dostępnych już od 1 750 obr./min).

Najmocniejszy w swojej kategorii, osiągający moc 130 KM i maksymalny moment obrotowy 320 Nm silnik wysokoprężny 1.6 l zapewnia dużą przyjemność jazdy oraz wyróżnia się zdecydowanymi, dynamicznymi przyspieszeniami już od 1 750 obr./min. Zamontowany w Mégane zużywa 4,0 l/100 km w cyklu mieszanym, o 20% mniej w porównaniu do poprzedniej jednostki 1.9 dCi 130 oraz emituje zaledwie 104 g CO2/km.

Wzorem Renault Scénic i Grand Scénic, również Mégane Gama 2012 zostaje wyposażona w Visio System. System ten, współpracujący z umieszczoną za przednią szybą, na tylnej stronie lusterka wstecznego kamerą, poprawia widoczność podczas jazdy w nocy oraz pozwala kierowcy zachować pełną czujność, łącząc - jako pierwszy tego rodzaju system na rynku - dwie funkcje: automatycznej zmiany świateł drogowych na mijania i kontroli pasa ruchu. Ponadto nowe Megane otrzymało system wspomagania przy ruszaniu, system wspomagania parkowania wzbogacony o kamerę cofania oraz automatyczną, dwustrefową klimatyzację wyposażoną w czujnik Air Quality Sensor kontrolujący jakość powietrza we wnętrzu i samoczynnie odcinający jego dopływ z zewnątrz.

Mégane R.S. 2012: większa moc i moment obrotowy

Dzięki zastosowanemu w Renault Megane R.S. 2012 systemowi R.S. Dynamic Management możliwe jest wykorzystanie dodatkowych 15 KM mocy i 20 Nm momentu obrotowego. Po włączeniu trybu sportowego kierowca uzyskuje dostęp do pełnej mocy 265 KM/195 kW i maksymalnego momentu obrotowego 360 Nm, czyli wartości fabrycznych dla serii limitowanej Trophy - w połączeniu z bardziej precyzyjną reakcją na wciśnięcie pedału gazu. Uzupełnieniem tych rozwiązań jest zmodyfikowane, specyficzne dla Mégane R.S. brzmienie układu wydechowego. Bardziej otwarty tłumik wydechu w połączeniu ze wzmocnionym modułem soundpipe przyczyniają się do zapewnienia Mégane R.S. Gama 2012 pożądanego brzmienia w każdym zakresie obrotów.