• Policja podsumowała działania grup Speed od chwili powołania od 19 lipca 2019 roku aż do 30 czerwca 2020 roku
  • W ciągu roku funkcjonariusze z grup Speed ujawnili aż 442 660 wykroczeń, większość z nich (aż 308 728) dotyczyła przekroczeń prędkości
  • Jednym z niechlubnych rekordzistów został 28-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego z wynikiem 170 km/h (przy ograniczeniu do 70 km/h) i wyprzedzaniem w rejonie przejścia dla pieszych

Pierwsza policyjna grupa Speed rozpoczęła swoją działalność już pod koniec 2018 roku. To wówczas Komenda Stołeczna Policji powołała specjalną jednostkę do „eliminowania niebezpiecznych zachowań na drodze”. Pomysł był prawdziwym strzałem w dziesiątkę, gdyż zaledwie kilka miesięcy później odpowiednie jednostki powstały również w innych komendach wojewódzkich. Od 19 lipca w każdej komendzie wojewódzkiej działa grupa Speed.

Na efekty pracy policjantów drogówki nie trzeba było czekać. Co chwila pojawiały się bowiem kolejne komunikaty o zatrzymanych prawach jazdy i skutecznych interwencjach podejmowanych wobec kierowców z dość ciężką nogą. A jak to wygląda po roku? Policja podsumowała działania grup Speed od chwili ich powołania (od 19 lipca 2019 roku) aż do 30 czerwca 2020 roku.

Nie brakuje kierowców łamiących przepisy

W ciągu roku funkcjonariusze z grup Speed ujawnili aż 442 660 wykroczeń. Większość z nich (aż 308 728) dotyczyła przekroczeń prędkości. Wiele było też najbardziej rażących przypadków lekceważenia przepisów. Ujawniono aż 18 773 przypadków jazdy z prędkością o ponad 50 km/h wyższą od ograniczenia obowiązującego w obszarze zabudowanym. Oczywiście każda z tych interwencji skończyła się zatrzymaniem prawa jazdy.

Policjanci podkreślają, że zwykle „drastyczne przekraczanie prędkości zazwyczaj łączy się z innymi bardzo niebezpiecznymi zachowaniami, takimi jak: wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, przejeżdżanie linii ciągłej, przejeżdżanie z dużą prędkością przez przejście dla pieszych”. Poniżej kilka przykładów z policyjnego podsumowania pierwszego roku działania grup Speed.

Niechlubni rekordziści

Wrocławski zespół zatrzymał (po pościgu) nietrzeźwego 42-letniego motocyklistę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o niemal 140 km/h. Innym niechlubnym rekordzistą został 28-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego z wynikiem 170 km/h (przy ograniczeniu do 70 km/h) i wyprzedzaniem w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych. Na liście wskazano także nietrzeźwego 54-latka (alkomat wskazał 2 promile), który w Zgórsku przekroczył prędkość o 81 km/h. Wspomniano również o dwóch kierowcach, którym policjanci z Gorzowa zmierzyli odpowiednio 192 km/h i 212 km/h.