Część Rosjan przebywających poza obszarem swojej ojczyzny porusza się samochodami zarejestrowanymi w Federacji Rosyjskiej. Te pojazdy są wyposażone w specyficzne, łatwe do rozpoznania tablice rejestracyjne. Najwyraźniej kierowcom tych aut nie do końca to odpowiada, bo w ostatnich dniach jesteśmy świadkami kamuflowania rosyjskiej flagi na rejestracjach.

Kierowcy z Rosji zaklejają flagi w tablicach rejestracyjnych

W prawym dolnym rogu białych rejestracji wg. moskiewskiego szablonu znajduje się niewielka trójkolorowa flaga oraz napis RUS. To właśnie te elementy coraz częściej są ukrywane. Słyszeliśmy od czytelników o różnych metodach chowania państwowych oznaczeń. Jedni decydują się na zaklejenie ich kawałkiem białej folii, a inni zasłaniają prawą część tablicy flagą ukraińską — zdjęcie samochodu, w którym duży fragment tablicy rejestracyjnej został tak zmodyfikowany, otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników.

Nieczytelna tablica rejestracyjna to wykroczenie

Przypominamy, że zasłanianie tablicy rejestracyjnej czyni ją nieczytelną i jest to wykroczenie. Dotyczy to nie tylko zgiętej lub zabrudzonej tablicy rejestracyjnej. Wykroczeniem jest także celowe zasłonięcie jej części. Nowy taryfikator, który już obowiązuje, wykroczenia tego typu traktuje bardzo surowo. Za umieszczenie tablicy w miejscu innym niż przewidziane konstrukcyjnie, zakrywanie ich albo ozdabianie w taki sposób, że tracą czytelność, grozi mandat 500 zł. Przypominamy również, że osoby, które nie mają w Polsce adresu zamieszkania muszą płacić mandaty gotówką na miejscu.