Założenia przewidują sporo zmian.

I tak planowane jest wprowadzenie nowych kategorii prawa jazdy: AM (uprawniającą do kierowania motorowerami - można będzie uzyskać ją w wieku 14 lat)oraz A2 (uprawniającą do kierowania motocyklem o mocy nie przekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nie przekraczającej 0,2 kW /kg, którą będzie można uzyskać w wieku 18 lat).

Zmieniono wiek, w który m można uzyskać poszczególne kategorie prawa jazdy:- kategorii A: z 18 lat na 24 lata;- kategorii C: z 18 latna 21 lat;- kategorii D: z 21 lat na 24 lata.

Wprowadzono też osobne uregulowanie wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii C i D dla osób, które chcą podjąć pracę w zawodzie kierowcy, obowiązkowe podnoszenia kwalifikacji przez egzaminatorów i dodatkowo przez instruktorów nauki jazdy oraz wykładowców.

Uregulowano kwestię kierowania pojazdami typu quad (wprowadzono konieczność posiadania prawa jazdy).

Wprowadzono nowy, zgodny z dyrektywą wzór prawa jazdy, obowiązek wymiany wszystkich wydanych praw jazdy na nowe oraz administracyjny termin ważności wydawanych dokumentów.

Wprowadzono konieczność stosowania w trakcie szkolenia na prawo jazdy jednolitych i szczegółowych programów szkolenia dla kandydatów na kierowców.

Największe zmiany dotyczą początkujących kierowców. Proponuje się dla osób, które po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kat. B, wprowadzenie 2-letniego okresu próbnego. Kierowcy, którzy, uzyskają w tym czasie 24 punkty karne za wykroczenia w ruchu drogowym uczestniczyć będą musieli w kursie reedukacyjnym. Jesli w okresie 5 lat ponownie przekroczą 24 punkty karne za wykroczenia w ruchu drogowym utracą prawo jazdy.

Nowe przepisy ustawy dotyczą instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów oraz kierowców pojazdów uprzywilejowanych.

Na razie jest to oczywiście projekt ustawy, ale jak zapewnia rząd - zostanie ona wdrożona w stosunkowo krótkim czasie.