Do 2035 r. koniec z samochodami spalinowymi

Jak podaje portal moto.rp.pl, od 2035 r. pojazdy stanowiące trzon dzisiejszej sprzedaży, przestaną być oferowane. Komisja Europejska ogłosiła, że jej celem jest osiągnięcie 55-procentowej redukcji emisji CO2 do roku 2030 w odniesieniu do tej emisji w 2021 roku. Jest to znaczący wzrost w stosunku do tej pory ustalonego poziomu redukcji, który wynosił 37,5 procenta do 2030 roku. Ogłoszone plany są częścią szeroko zakrojonego planu klimatycznego. Mają przyspieszyć przejście na zeroemisyjne pojazdy elektrycznych – podaje Automotive News Europe.

Zobacz też: Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych coraz bliżej. Takie plany ma UE

Punkt zwrotny dla przemysłu samochodowego

Ekolodzy oraz organizacje działające na rzecz ochrony środowiska z optymizmem przyjęli propozycję Komisji.

– powiedział William Todts, dyrektor wykonawczy zielonej grupy lobbystycznej Transport & Environment z siedzibą w Brukseli.

– dodał w oświadczeniu.

Inaczej na to patrzy Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego ACEA, które wskazało, że zakaz konkretnej technologii nie jest racjonalny. Silniki spalinowe, w tym hybrydowe muszą odgrywać rolę w przejściu.

Zobacz też: Od 2026 r. Audi będzie produkować wyłącznie samochody elektryczne

Samochody osobowe w Euopie odpowiadają za 12 proc. całkowitej emisji CO2

W Europie samochody osobowe odpowiadają za około 12 proc. całkowitej emisji CO2. Jak podają europejscy legislatorzy, ograniczenie tej emisji jest kluczowe dla osiągnięcia celów klimatycznych. Równie ważne jest działanie na szerszą skalę (np. przemysł, energetyka), a nie tylko skupiać się na tej najbardziej widocznej części emisji. Działania na rzecz ograniczania emisji CO2, będą wymagały zatwierdzenia przez państwa członkowskie i Parlament Europejski. Proces ten może potrwać około dwóch lat. Zapewne w tym czasie pojawią się głosy sprzeciwu np. ze strony Niemiec czy Francji, gdzie przemysł motoryzacyjny jest silnie rozwinięty. Ponadto konieczne będzie znaczące zwiększenie tempa transformacji napędowej oraz powiększenie sieci infrastruktury ładowania.

Zobacz też: Polskie auto na prąd we współpracy z Toyotą? Wyciekł e-mail Michała Dworczyka

3,5 mln publicznych stacji ładowania samochodów osobowych i dostawczych do 2030 r.

Bruksela zaproponowała w tym celu przepisy, które wymagałyby od krajów zainstalowania publicznych punktów ładowania w odległości nie większej niż 60 km od siebie na głównych drogach do 2025 roku. Przewiduje to 3,5 mln publicznych stacji ładowania samochodów osobowych i dostawczych do 2030 r. oraz wzrost do 16,3 mln do 2050 r.

– powiedział Frans Timmermans, szef unijnej polityki przeciwdziałania zmianom klimatu.

– dodał.

Komisja szacuje, że 80-120 mld euro (95-142 mld dolarów) trzeba będzie wydać na publiczne i prywatne ładowarki w całej UE do 2040 roku – podaje Bloomberg.

ON