• Nad nową technologią dla samochodów autonomicznych pracują wspólnie chińskie Baidu, holenderski TomTom, amerykański Qualcomm oraz Zenuity (firma stworzona przez Autoliv i Volvo)
  • TomTom zamierza przesyłać mapy HD w trybie rzeczywistym do samochodów podłączonych do internetu
  • Mapy HD do samochodów autonomicznych powstają w Polsce w łódzkim ośrodku TomTom

„Oto nowa technologia technologia dla samochodów autonomicznych” – tak chwali się TomTom prezentując nową usługę AutoStream, czyli dostarczania map bezpośrednio do samochodu. Bez względu na to czy stoi, sunie w korku czy też pędzi po autostradzie.

Wydawałoby się, że cóż w tym nadzwyczajnego w czasach powszechnego dostępu na nawigacji i map w trybie online? Wystarczy wspomnieć o takich znanych międzynarodowych projektach jak mapy Apple czy Google, a naszym polskim podwórku NaviExpert. TomTom przekonuje, że to jednak coś zupełnie innego.

TomTom Autostream
TomTom Autostream

W ramach AutoStream samochód będzie na bieżąco otrzymywał możliwie jak najświeższe dane mapowe dla obranej trasy. Dzięki temu będzie mógł sobie zbudować tzw. horyzont, czyli innymi słowy kolekcjonować z jak największych wyprzedzeniem wszystkie istotne dane dla podróży. I tu znów ukłon w stronę historii. Już przed laty pierwsze nawigacje produkowane w Polsce (THB Bury) wykorzystywały funkcję korytarza wzdłuż trasy, by przyspieszyć działanie. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę danych do przetworzenia.

TomTom twierdzi, że w ramach nowego rozwiązania opracowywanego wspólnie z chińskim gigantem Baidu, Qualcomm (to firma, której procesor może tkwić w waszym smartfonie) i firmą Zenuity (specjalista od sytemów jazdy autonomicznej powołany do życia przez Autoliv i Volvo), samochód będzie mógł na bieżąco zbierać i odświeżać wszystkie dane o podróży a jednocześnie aktualizować mapę na podstawie danych z kamer, lidarów czy czujników radarowych. Komunikacja będzie zatem odbywać się w obie strony: do i z samochodu. Docelowo bowiem wszystko to co zarejestrują kamery oraz pozostałe sensory może trafić także do TomTom, aby przyspieszyć proces aktualizowania map. Innymi słowy: w przyszłości każdy z nas przyczyni się do aktualizowania map. Im więcej będziemy jeździć tym lepiej dla twórców map.