Auto Świat Wiadomości Aktualności Ściągnij mapę z internetu

Ściągnij mapę z internetu

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Streaming muzyki, czyli słuchanie muzyki z internetu jest już znany od dawna. Pora na coś nowego: streaming map. TomTom szykuje zupełnie nową usługę dostarczania map do samochodów – AutoStream.

TomTom
Onet
TomTom
  • Nad nową technologią dla samochodów autonomicznych pracują wspólnie chińskie Baidu, holenderski TomTom, amerykański Qualcomm oraz Zenuity (firma stworzona przez Autoliv i Volvo)
  • TomTom zamierza przesyłać mapy HD w trybie rzeczywistym do samochodów podłączonych do internetu
  • Mapy HD do samochodów autonomicznych powstają w Polsce w łódzkim ośrodku TomTom

„Oto nowa technologia technologia dla samochodów autonomicznych” – tak chwali się TomTom prezentując nową usługę AutoStream, czyli dostarczania map bezpośrednio do samochodu. Bez względu na to czy stoi, sunie w korku czy też pędzi po autostradzie.

Wydawałoby się, że cóż w tym nadzwyczajnego w czasach powszechnego dostępu na nawigacji i map w trybie online? Wystarczy wspomnieć o takich znanych międzynarodowych projektach jak mapy Apple czy Google, a naszym polskim podwórku NaviExpert. TomTom przekonuje, że to jednak coś zupełnie innego.

TomTom Autostream
TomTom AutostreamŻródło: Materiały prasowe

W ramach AutoStream samochód będzie na bieżąco otrzymywał możliwie jak najświeższe dane mapowe dla obranej trasy. Dzięki temu będzie mógł sobie zbudować tzw. horyzont, czyli innymi słowy kolekcjonować z jak największych wyprzedzeniem wszystkie istotne dane dla podróży. I tu znów ukłon w stronę historii. Już przed laty pierwsze nawigacje produkowane w Polsce (THB Bury) wykorzystywały funkcję korytarza wzdłuż trasy, by przyspieszyć działanie. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę danych do przetworzenia.

TomTom twierdzi, że w ramach nowego rozwiązania opracowywanego wspólnie z chińskim gigantem Baidu, Qualcomm (to firma, której procesor może tkwić w waszym smartfonie) i firmą Zenuity (specjalista od sytemów jazdy autonomicznej powołany do życia przez Autoliv i Volvo), samochód będzie mógł na bieżąco zbierać i odświeżać wszystkie dane o podróży a jednocześnie aktualizować mapę na podstawie danych z kamer, lidarów czy czujników radarowych. Komunikacja będzie zatem odbywać się w obie strony: do i z samochodu. Docelowo bowiem wszystko to co zarejestrują kamery oraz pozostałe sensory może trafić także do TomTom, aby przyspieszyć proces aktualizowania map. Innymi słowy: w przyszłości każdy z nas przyczyni się do aktualizowania map. Im więcej będziemy jeździć tym lepiej dla twórców map.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków